Od 1 stycznia 2024 r. benzyna 95-oktanowa na stacjach paliw oznaczona E5, zostanie zastąpiona przez standard E10. Nie każdy samochód jest kompatybilny z tym paliwem. Dowiedz się, jak sprawdzić, czy twoje auto jeździ na E10!

Reklama

Czym jest E10?

Benzyna E10 zawiera do 10% biokomponentów, czyli więcej niż E5 mającej do 5% domieszek bioetanolu. Nowy standard obowiązywał będzie w przypadku paliwa 95-oktanowego. Nie obejmuje on tzw. benzyny premium – czyli 98-oktanowej – która nadal pozostanie w formacie E5. Oba rodzaje paliw można mieszać w zbiorniku, nie wpłynie to negatywnie na pracę auta. Na stacjach zmienią się oznaczenia dla dystrybutorów 95-oktanowego standardu.

Benzyna E10 jest już szeroko stosowana na całym świecie, w tym w Europie, Stanach Zjednoczonych i Australii. Od 2016 r. jest również paliwem wzorcowym, na którym nowe samochody są testowane pod kątem emisji i osiągów. Zgodnie z raportem organizacji zajmującej się wykorzystaniem biokomponentów ePure bioetanol ma mniejszy ślad węglowy – średnio o ok. 70% w porównaniu z paliwami kopalnymi takimi jak benzyna silnikowa pochodząca z przeróbki ropy naftowej. Polska będzie 18 krajem w UE, który wprowadzi paliwo E10.


Czytaj też: Pierwszy samolot napędzany wyłącznie zrównoważonym paliwem przeleciał nad Atlantykiem


Zastosowanie bioetanolu w benzynie E10 nie jest samo w sobie rewolucyjne – bioetanol jest już obecny w ogólnodostępnych benzynach silnikowych 95 i 98. Szacuje się, że zwiększenie zawartości bioetanolu w benzynie jedynie w niewielkim stopniu wpłynie na wzrost zużycia paliwa (rzędu 1 do 2%), co jest trudne do wyodrębnienia z innych czynników wpływających na zużycie paliwa, takich jak np. styl jazdy czy ciśnienie w oponach.

Głównym celem zmian jest ograniczenie negatywnego wpływu sektora transportu na zdrowie ludzi i środowisko naturalne, w tym poprawa jakości powietrza w dużych miastach gdzie transport samochodowy jest głównym emitentem zanieczyszczeń (smogu). Ponadto, zwiększenie udziału zrównoważonych biopaliw w paliwach transportowych umożliwi Polsce osiągnięcie unijnego celu 14% udziału paliw pochodzących z surowców odnawialnych w paliwach zużytych w transporcie oraz zmniejszy zależność od paliw kopalnych.

Jak sprawdzić czy auto może być tankowane benzyną E10?


Czytaj też: Uchwały antysmogowe – kiedy wymienić kocioł?


Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowuje na potrzeby kierowców przeglądarkę, w której będzie można sprawdzić kompatybilność samochodów danej marki z danego rocznika do nowego standardu. Wyszukiwarka jest dostępna na stronie e10.klimat.gov.pl.

Biomasa i paliwa alternatywne

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Zdjęcie: freepik

Źródło: gov.pl

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE