W dniach od 11 do 13 października 2018 w Warszawie odbędzie się spotkanie branży związanej z szeroko pojętą termomodernizacją. Targi Ekologicznego Ogrzewania i Termomodernizacji TermoEXPO.
Targi Ekologicznego Ogrzewania i Termomodernizacji TermoEXPO to wydarzenie zwracające uwagę na dwa zasadnicze aspekty – po pierwsze energooszczędność, po drugie przyjazność środowisku, a co z tym idzie obniżanie poziomu zanieczyszczania powietrza.
Trzy dni pod znakiem termomodernizacji
Targi TermoEXPO to trzy dni pod znakiem: termomodernizacji, termoizolacji, budownictwa energooszczędnego, budownictwa pasywnego i budownictwa niemal zero-energetycznego, a także alternatywnego ogrzewania, wykorzystującego odnawialne źródła energii tj: energie słoneczną, energie geotermalną, energie uzyskiwana z roślin energetycznych czy pomp ciepła.
W czasie trwania targów zaprezentowane zostaną nowoczesne systemy pozwalające zrealizować inwestycję zmniejszające utratę ciepła a co za tym idzie obniżające koszty ogrzewania zarówno w zabudowie indywidualnej jak i komunalnej.
Producenci i dystrybutorzy przedstawią ofertę najnowszych kotłów c.o., kotłów na biomasę, nowoczesnych kotłów (klasa 5), a także odpowiednie typy paliw stałych, jak pellet czy ekogroszek. Ponadto swoją ofertę zaprezentują również producenci kolektorów słonecznych, ogniw fotowoltaicznych, pomp ciepła, systemów wentylacyjnych, klimatyzacyjnych, rekuperacyjnych oraz innowacyjnych systemów izolacyjnych.
Budynek Energooszczędny w praktyce
Podczas targów odbędzie się forum Budynek Energooszczędny w praktyce organizowane we współpracy z Polskim Instytutem Budownictwa Pasywnego i Energooszczędnego , podczas którego, będzie można uzyskać informacje o tym jaka jest różnica np: między domem pasywnym a energooszczędnym, jakie kryteria energooszczędności muszą spełniać takie budynki.
Eksperci przybliżą również następujące zagadnienia:
- ekologiczne materiały budowlane,
- właściwe metody izolowania budynków, prowadzące do uzyskania najwyższego komfortu termicznego,
- innowacyjne systemy ocieplania dachów i stropów,
- wyboru energooszczędnych okien i drzwi, a także sposobu ich montażu by nie tylko zwiększyć oszczędność ciepła ale i podnieść komfort wnętrza.
Dodatkowo ważnym aspektem poruszanym w ramach forum, będzie kwestia dofinansowywania wymiany instalacji grzewczych na bardziej energooszczędne, ekologiczne a tym samym emitujące mniejszą ilość szkodliwych pyłów i pierwiastków toksycznych do atmosfery.
W tym, samym dniu odbędzie się również, organizowane pod patronatem Ogólnokrajowego Stowarzyszenia „Poszanowanie Energii i Środowiska” seminarium dotyczące modernizacji w zakresie racjonalnego gospodarowania energią oraz stworzenia spójnych rozwiązań dotyczących zarządzania energią w małych i średnich przedsiębiorstwach związanych z przemysłem metalowym i nie tylko.
Nie zabraknie alternatywnych źródeł energii
W ostatnim dniu targów planowane są wydarzenia skoncentrowane na alternatywnych źródłach energii. Jest to również odpowiedź organizatorów na coraz częściej zadawane pytanie o priorytetowy program NFOŚiGW „Czyste Powietrze”, który ma umożliwiać sfinansowanie wymiany źródeł ciepła starej generacji opalanych węglem na potrzeby c.o. lub c.o. i c.w.u. na innowacyjne pompy ciepła. Program ten ma dotyczyć zarówno nowych jak i starych budynków jednorodzinnych.
Stąd planowane forum – Pompa ciepła dla każdego, w ramach którego producenci i dystrybutorzy zaprezentują najnowsze rozwiązania i będą źródłem fachowej wiedzy. Forum Fotowoltaika dla każdego to odpowiedź na rosnące zainteresowanie małymi instalacjami solarnymi, których dofinansowywanie również zostały uwzględnione w ramach programu „Czyste Powietrze”. Dane statystyczne mówią, że fotowoltaika jest obecna niemal w co 180 domu w Polsce (dane Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej Polska PV).
Kontakt:
- Marta Gardziewicz-Halczuk
- Project Manager
- M: +48 532 463 267
- E: mgardziewicz@fairexpo.pl