Sposób i terminy stosowania pofermentu z biogazowni

Sposób i terminy stosowania mas pofermentacyjnych będących certyfikowanym nawozem dopuszczonym do obrotu na podstawie decyzji Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest określony w instrukcji stosowania i użytkowania. Nie obowiązują więc wobec niego przepisy związane z tzw. programem azotanowym. Tak w skrócie można przedstawić odpowiedź MRiRW na pytanie w tej sprawie zadane przez Sylwię Koch – Kopyszko, prezes Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego.

MRiRW odpowiada, że pofermenty klasyfikowane są jako nawozy organiczne, a tego rodzaju nawozy nie są wymienione w Tab. 2 „Terminy stosowania nawozów” rozdziału 1.3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 czerwca 2018 r. w sprawie przyjęcia „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu (Dz.U. z 2018 r. poz. 1339) tzw. program azotanowy.

MRiRW wskazuje też, że właściwym w kwestii interpretacji przepisów tego programu są Minister Środowiska i Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Tu przeczytasz więcej:

Pobierz “Pismo-z-Ministerstwa-Rolnictwa-i-Rozwoju-Wsi-z-dn.-24.10.2019.pdf” Pismo-z-Ministerstwa-Rolnictwa-i-Rozwoju-Wsi-z-dn.-24.10.2019.pdf – Pobrano 78 razy – 124 KB

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij!

Źródło: UPEBI

Zdjęcie: pixabay

This post is also available in: polski