Spalanie biomasy – pozyskanie energii bez szkody dla ludzi i środowiska. Mowa o projekcie Fabryki Kotłów „FAKO” S.A. Czego dotyczy? Wytwarzania energii z biomasy.

Fabryka Kotłów „FAKO” jest producentem kotłów na różne rodzaje paliwa poczynając od paliw stałych, poprzez gaz i olej opałowy, jak również typową biomasę roślinną w postaci trocin, zrębki i drewna kawałkowego. Odpady roślinne są niewyczerpalnym, odnawialnym źródłem energii. Ich wykorzystanie do celów energetycznych, głównie ze względu na zachodzące procesy fizyko-chemiczne ich termicznego przekształcenia, z dopuszczalną emisyjnością zanieczyszczeń gazowych, wymaga zaawansowanych nowatorskich technik.

Reklama

Poszukujemy nowych rozwiązań i nowych paliw, które staną się zamiennikiem istniejących, ogólnie dostępnych źródeł energii. Instalacje, które wykonujemy, służą spalaniu paliw odnawialnych pochodzenia roślinnego.

Pracując nad projektem zależy nam na osiągnięciu nienagannej jakości spalin emitowanych do atmosfery. Całkowicie dopalone gazy przekazywane są do kotła odzysknicowego, skąd poprzez wymiennik wodny lub podgrzewacz oraz układ odpylaczy kierowane są do emitora. Taki system zapewnia spełnienie najbardziej wymagających norm ochrony środowiska.

W naszej opinii autorskie rozwiązania FAKO pod nazwą „zespół kotła SWDH” są bez wątpienia nowatorskimi i najnowocześniejszymi, a przez to najbezpieczniejszymi na rynku. W trakcie procesu otrzymujemy czynnik w postaci wody lub pary, który może zostać wykorzystany do celów grzewczych, jak i układów kogeneracyjnych z produkcją energii elektrycznej.

Zespół kotła SWDH, czyli opisany powyżej projekt, może zostać wykonany w dowolnej konfiguracji parametrów pracy wymaganych dla danego obiektu. Podstawowe elementy wyposażenia kotła zapewniają ekonomiczną i bezawaryjną pracę kotłowni, a w skład wchodzą takie elementy jak:

  • palenisko,
  • zespół wymienników,
  • sterowanie,
  • przenośniki,
  • oraz układy odpylania spalin.

Palenisko ceramiczne wykonane jest w ramie stalowej, do której umocowane są wszystkie elementy będące wyposażeniem paleniska. Zasilanie paleniska w paliwo odbywa się podajnikiem hydraulicznym uruchamianym automatycznie przez sterownik z szafy sterowniczej zespołu kotłowni.

W palenisku zamontowane są ruszty żeliwne ruchome poruszane za pomocą siłowników zasilanych ze stacji hydraulicznej oraz stałe dopalające. W konstrukcji paleniska zamontowane są czujniki podciśnienia, temperatury paleniska i poziomu paliwa co zapewnia utrzymanie optymalnego procesu spalania. Paliwo doprowadzone jest poprzez przenośniki hydrauliczne i rewersyjne. Gorące spaliny trafiają do wodnego lub parowego wymiennika zapewniając odbiór ciepła z zachowaniem wysokiej sprawności procesu.

Schłodzone spaliny trafiają następnie do dwustopniowego układu odpylania składającego się z odpylacza przelotowego i filtra pulsacyjnego. Połączenie dwóch urządzeń w jeden układ skutkuje zwiększeniem skuteczności instalacji i zapobiega jej nadmiernemu zużyciu. Działanie odpylacza przelotowego ma również za zadanie wyeliminowanie grubych frakcji pyłów już na początku układu, równocześnie chroniąc pozostałą część układu przed nadmiernym wycieraniem. Takie rozwiązanie daje gwarancję osiągnięcia dopuszczalnych stężeń przeliczonych na 6% O2 w warunkach umownych poniżej 50 mg/Nm3.

Fabryka Kotłów FAKO S.A. podchodzi do każdego klienta indywidualnie, każde zlecenie jest drobiazgowo dostosowywane do wymagań i oczekiwań użytkownika. Misją FAKO S.A. jest dostarczanie ciepła dla każdego.

Zapraszamy do współpracy.

Fabryka Kotłów „FAKO” S.A.

ul. Stoczniowców 8, 84-230 Rumia

www.fako.pl

Źródło: Fabryka Kotłów „FAKO”
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE