Qemetica Soda Polska chce wybudować w Inowrocławiu instalację termicznego przetwarzania odpadów. Inwestycja jest na etapie planowania, ale już budzi kontrowersje. Sprzeciwia się jej część mieszkańców, za to swoje poparcie dla niej wyrazili ostatnio związkowcy.
Pomysł budowy spalarni odpadów w Inowrocławiu pojawił się już kilka lat temu, a w 2023 r. inwestor rozpoczął starania o uzyskanie decyzji środowiskowej dla takiego przedsięwzięcia. Jak tłumaczył, instalacja taka pozwoliłaby na obniżenie kosztów produkcji ciepła dla miasta nawet o 30-40 proc. przy jednoczesnym ograniczeniu emisji dzięki wyłączeniu części kotłów węglowych.
Quemetica odchodzi od węgla
Budowa spalarni ma być zresztą jednym z elementów transformacji energetycznej Quemetica Soda Polska. W październiku ub. roku firma ta pozyskała blisko 100 mln zł dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację projektu polegającego na konwersji istniejącego kotła węglowego na kocioł opalany w 100 proc. biomasą w zakładzie w Inowrocławiu.
Koszt budowy spalarni oszacowano z kolei na ok. 1,5-2 mld zł., a termin realizacji inwestycji na 2026 r., jednak już dziś wiadomo, że nie będzie on dotrzymany z powodu kontrowersji jakie towarzyszą projektowi. Pomimo pozytywnych opinii ekspertów, budowie instalacji termicznego przetwarzania odpadów sprzeciwia się część mieszkańców, obawiających się negatywnego wpływu na miejscowe uzdrowisko.
Efekt? Postępowanie administracyjne, pomimo prowadzonego przy udziale miasta dialogu społecznego, nieustanie się wydłuża a plany przesuwają w czasie.
Fortum już produkuje RDF do swojej ciepłowni
Związkowcy chcą spalarni
Qemetica Soda Polska to drugi największy w Europie producent sody kalcynowanej ciężkiej i lekkiej. Spółka jest jednym z największych i najważniejszych przedsiębiorstw w województwie kujawsko-pomorskim. W jej ramach działają dwa zakłady produkcyjne – w Inowrocławiu i Janikowie. Qemetica zatrudnia w tych lokalizacjach ponad 1600 osób, a dodatkowo wpływa na kondycję ponad 200 różnych firm z powiatu inowrocławskiego, przez co ma kluczowe znaczenie dla lokalnej gospodarki.
Dostrzegają to związki zawodowe. Jak poinformował portal inowroclaw.info.pl Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ „Solidarność” w swoim stanowisku z początku stycznia wyraził poparcie dla budowy ITPO w Inowrocławiu. „Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ „Solidarność”, po zapoznaniu się planem budowy nowoczesnej instalacji termicznego przekształcania odpadów na terenie fabryki QEMETICA Soda Polska S.A. w Inowrocławiu i faktem społecznego wsparcia inwestycji, w tym także komisji zakładowej NSZZ „Solidarność” – podziela argumentację, jak również deklaruje pełne poparcie dla tej – nie tylko proekologicznej, lecz również przyczyniającej się do stabilizacji lokalnego rynku pracy inicjatywy” – piszą związkowcy, podkreślając jednocześnie, że „funkcjonowanie nowoczesnej instalacji termicznego przekształcania odpadów na terenie fabryki w Inowrocławiu pozwoliłoby na zapewnienie ok. 1/3 energii, potrzebnej do utrzymania produkcji i miejsc pracy.”
Lech Bojarski