Firma Solaris Bus & Coach S.A. rozpocznie niebawem realizację umowy podpisanej z przewoźnikiem Guaguas Municipales, w ramach której polski producent dostarczy do stolicy regionu Wysp Kanaryjskich 17 ekologicznych autobusów miejskich Solaris Urbino 12. Dostawy pierwszych pojazdów rozpoczną się już wkrótce, a cały kontrakt o łącznej wartości 3,9 milionów euro zrealizowany będzie do końca maja 2019.
Zamówione przez Guaguas Municipales autobusy to dwunastometrowe Solarisy Urbino 12 napędzane ekologicznym, spełniającym rygorystyczne normy czystości spalin silnikiem o mocy 220 kW. Będą one zblokowane z automatycznymi skrzyniami biegów, które charakteryzować się będą programem Power oraz aktywnym „kickdownem”, zapewniające optymalne obroty silnika w każdych warunkach i dostępność największej przy danych obrotach dynamiki. Takie rozwiązanie znacznie ułatwi pokonywanie licznych wzniesień terenu na wyspie, zapewniając jednocześnie ekonomikę jazdy.
Pojazdy z Bolechowa umożliwią jednoczesną podróż aż 103 pasażerom, spośród których 26 może liczyć na miejsce siedzące. Z myślą o osobach starszych oraz pasażerach o ograniczonej mobilności, 12 miejsc dostępnych będzie z poziomu niskiej podłogi. Polski producent przewidział także dwa miejsca do bezpiecznego przewozu wózków inwalidzkich. Ich bezpieczny i komfortowy wjazd na pokład autobusów możliwy będzie dzięki elektrycznej rampie zamontowanej w drugim wejściu. Nowoczesne autobusy Solaris Urbino 12 dla hiszpańskiego przewoźnika będą się wyróżniać rozbudowanym systemem informacji pasażerskiej dostosowanej do potrzeb osób niedowidzących, np. poprzez zastosowane przyciski w języku Braille’a.
Nowoczesne pojazdy dla Las Palmas wyposażone będą również w zaawansowany system monitoringu, który oprócz obserwacji przestrzeni pasażerskiej, obejmować będzie także kamery wspomagające pracę kierowcy. Dwie z tych kamer będą pokazywały kierowcy obraz wzdłuż boku autobusu uzupełniając w ten sposób widok z lusterek. Zamówione na Wyspy Kanaryjskie Solarisy Urbino otrzymają także kamerę czołową nagrywającą obraz z przodu pojazdu oraz ułatwiającą manewrowanie kamerę cofania. Kolejnym zastosowanym rozwiązaniem, wydatnie podnoszącym poziom bezpieczeństwa wszystkich znajdujących się na pokładzie autobusu jest system gaszenia pożaru. Również ze względów bezpieczeństwa, autobusy posiadać będą charakterystyczny dla rynku hiszpańskiego oraz włoskiego pneumatyczny klakson, o znacznie bardziej donośnym tonie niż tradycyjne.
Ze względu na warunki atmosferyczne panujące w Las Palmas, w zamówionych pojazdach Solaris Urbino 12 nie zabraknie wydajnej klimatyzacji całopojazdowej. Ponadto, w obszarach wszystkich drzwi znajdą się tzw. kurtyny powietrzne, zapobiegające dostawaniu się do wnętrza pojazdu gorącego powietrza podczas wymiany pasażerów na przystankach. Z racji użytkowania autobusów w gorącym, południowym klimacie, przewoźnik zrezygnował z wyposażenia zamówionych pojazdów w system ogrzewania. Zamiast niego, zastosowano w nich dodatkowy pakiet izolacji termicznej, którą forma Solaris zwykle proponuje klientom skandynawskim. W jego skład wchodzi m.in. dodatkowa izolacja ścian bocznych, nadkoli oraz podłogi. Dla zwiększenia komfortu podróżujących autobusy będą także wyposażone w podwójne gniazda USB umożliwiające ładowanie urządzeń mobilnych.
Zewnętrzna powłoka lakiernicza wykonana zostanie z użyciem lakieru umożliwiającego czyszczenie graffiti za pomocą ogólnodostępnych środków chemicznych. Również wewnątrz pojazdu, na siedzeniach, zastosowane zostaną siedziska z powłoką antygraffiti. Na życzenie klienta, w tylnej ścianie pojazdu producent z Bolechowa nie zamontuje tradycyjnej szyby. W jej miejscu znajdzie się nieprzeźroczysty materiał w kolorze nadwozia, który pozwoli na wykorzystanie jego części zewnętrznej jako miejsca reklamowego.
Firma Solaris Bus & Coach S.A. współpracuje z Guaguas Municipales od 2016 roku kiedy to na Wyspy Kanaryjskie trafiło 9 przegubowych Urbino 18. Łącznie do klientów w Hiszpanii trafiło już blisko 200 autobusów z logo Solarisa.
Źrodło: Solaris Bus&Coach S.A.
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE