Ślad węglowy na etykiecie żywności?  Supermarkety wprowadzają nową etykietę żywności, która wskazuje  m.in. jej ślad węglowy. To nie pierwsze oznakowanie żywności, które ma pomagać konsumentom w wyborze zakupów zdrowych i takich, których produkcja nie jest szczególnie szkodliwa dla klimatu. Nowa etykieta to wprowadzanej polityki ” od pola do stołu”.

Etykieta żywności, zdrowotna Nutri-Score z przodu opakowania jest już od kilku lat stosowana w największych supermarketach w całej Europie. Klasyfikuje wartość odżywczą produktów w skali od A (bardzo zdrowe) do E (niezdrowe). Etykieta ta skłoniła rzesze producentów i sprzedawców detalicznych do przeformułowania produkcji w celu uzyskania lepszej oceny, została zaakceptowana przez konsumentów i pomaga im dokonywać zdrowszych wyborów.

Reklama

Ślad węglowy na etykiecie żywności?

W tym roku w Europie wprowadzono nową etykietę żywności Eco-Score. Etykieta ta ocenia ślad środowiskowy produktów „od pola do stołu”. System mierzy wpływ produktów na poziom CO2, ale także ich wpływ na wodę, bioróżnorodność i cząstki stałe. Najmniej „szkodliwe” dla środowiska produkty mają na opakowaniu literę A, a te z największym śladem węglowym E.

Wprowadzono też dodatkowy system etykietowania Planet-Score.


Sprawdź również: Sprawdź jaki ślad węglowy generuje twoja dieta!


Około 27 producentów i ośmiu sprzedawców detalicznych we Francji, w tym Auchan, Lidl, Franprix i Monoprix zarejestrowało się, aby przetestować etykietę 1000 produktów spożywczych. Etykieta przypomina Eco-Score (oznaczenie od A do E), ale ocena cyklu produkcji towaru nie będzie możliwa system weźmie pod uwagę inne czynniki, takie jak stosowanie pestycydów, wpływ na klimat, bioróżnorodność i dobrostan zwierząt.

Wszystkie etykiety żywności z przodu opakowania mają na celu ułatwienie konsumentom dokonywania zdrowszych i bardziej zrównoważonych wyborów. Zamiast skanować kod kreskowy, litery od A do E dostarczają bezpośrednio niezbędnych informacji.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źródło: PLMA
Zdjęcie: BBC
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE