Ślad węglowy na etykiecie żywności? Jest już w Auchan i Lidl

Ślad węglowy na etykiecie żywności?

Ślad węglowy na etykiecie żywności?  Supermarkety wprowadzają nową etykietę żywności, która wskazuje  m.in. jej ślad węglowy. To nie pierwsze oznakowanie żywności, które ma pomagać konsumentom w wyborze zakupów zdrowych i takich, których produkcja nie jest szczególnie szkodliwa dla klimatu. Nowa etykieta to wprowadzanej polityki ” od pola do stołu”.

Etykieta żywności, zdrowotna Nutri-Score z przodu opakowania jest już od kilku lat stosowana w największych supermarketach w całej Europie. Klasyfikuje wartość odżywczą produktów w skali od A (bardzo zdrowe) do E (niezdrowe). Etykieta ta skłoniła rzesze producentów i sprzedawców detalicznych do przeformułowania produkcji w celu uzyskania lepszej oceny, została zaakceptowana przez konsumentów i pomaga im dokonywać zdrowszych wyborów.

Ślad węglowy na etykiecie żywności?

W tym roku w Europie wprowadzono nową etykietę żywności Eco-Score. Etykieta ta ocenia ślad środowiskowy produktów „od pola do stołu”. System mierzy wpływ produktów na poziom CO2, ale także ich wpływ na wodę, bioróżnorodność i cząstki stałe. Najmniej „szkodliwe” dla środowiska produkty mają na opakowaniu literę A, a te z największym śladem węglowym E.

Wprowadzono też dodatkowy system etykietowania Planet-Score.


Sprawdź również: Sprawdź jaki ślad węglowy generuje twoja dieta!


Około 27 producentów i ośmiu sprzedawców detalicznych we Francji, w tym Auchan, Lidl, Franprix i Monoprix zarejestrowało się, aby przetestować etykietę 1000 produktów spożywczych. Etykieta przypomina Eco-Score (oznaczenie od A do E), ale ocena cyklu produkcji towaru nie będzie możliwa system weźmie pod uwagę inne czynniki, takie jak stosowanie pestycydów, wpływ na klimat, bioróżnorodność i dobrostan zwierząt.

Wszystkie etykiety żywności z przodu opakowania mają na celu ułatwienie konsumentom dokonywania zdrowszych i bardziej zrównoważonych wyborów. Zamiast skanować kod kreskowy, litery od A do E dostarczają bezpośrednio niezbędnych informacji.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źródło: PLMA
Zdjęcie: BBC

This post is also available in: polski

bem