W miejscowości Sieńsk (gmina Gubin, województwo lubuskie) powstał ciepłociąg odprowadzający ciepło z biogazowni o mocy nominalnej 400 kW. Substratem w biogazowni jest krowi obornik (około 12–15 ton) oraz kiszonka kukurydzy. Ciepło z biogazowni wykorzystywane jest do ogrzewania domów w całej miejscowości, a także do suszenia płodów rolnych w okresie letnim i jesiennym. Biogazownia została uruchomiona w 2016 roku. Właściciel biogazowni poprowadził przez wieś ciepłociąg, do którego podłączyło się 26 z ogólnej liczby 27 mieszkających w Sieńsku rodzin.
Mieszkańcy płacą zryczałtowaną opłatę za ciepło, która jest znacznie niższa niż koszt zużywanego wcześniej węgla. W bardzo efektywny sposób zintegrowano funkcjonującą w gospodarstwie produkcję zwierzęcą z potrzebami społeczności lokalnej: wyeliminowano emisje gazowe, szczególnie o przykrym zapachu podczas składowania obornika i rozrzucania go po polach kilkukrotnie w trakcie roku.
Ciepło wytwarzane w instalacji kogeneracyjnej dostarczane jest mieszkańcom Sieńska. W ten sposób całkowicie wyeliminowano spalanie węgla oraz zmniejszono emisję gazów cieplarnianych, co spowodowało znaczą poprawę jakości powietrza w okresie jesienno-zimowym. Inwestycja korzystnie wpływa na środowisko, utylizując odpady przy jednoczesnej produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Dodatkowo otrzymywany poferment jest świetnym nawozem organicznym nieemitującym odoru.
To tylko fragment artykułu. Całym przeczytasz w Magazynie Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!