Shell Petroleum NV osiągnęła porozumienie w sprawie nabycia 100% udziałów w Nature Energy Biogas A/S (Nature Energy). Zostanie przejęta za prawie USD 2 miliardy dolarów (1,9 miliarda euro). Firma Nature Energy z siedzibą w Danii jest producentem odnawialnego gazu ziemnego (RNG) z odpadów rolniczych, przemysłowych i domowych.

Reklama

Shell przejmuje Nature Energy

Nabywając udziały w Nature Energy, przejmie największego producenta RNG w Europie. Czyli jego portfel zakładów, powiązane dostawy surowców i infrastrukturę. A także szereg projektów rozwojowych. I wewnętrzną wiedzę fachową w zakresie projektowania, budowy i działanie innowacyjnej i zróżnicowanej technologii instalacji RNG.

To przejęcie zwiększy zdolność Shell do współpracy z bazą klientów w wielu sektorach, aby przyspieszyć przejście na zerową emisję netto. Będzie również wspierać ambicje firmy dotyczące rentownego wzrostu produkcji paliw niskoemisyjnych i oferty dla klientów.

– Konkurencyjność Shell w zakresie paliw niskoemisyjnych wynika z możliwości w całym łańcuchu wartości, łącząc światowej klasy organizację handlu i zaopatrzenia z dostępem do zróżnicowanych technologii i aktywów produkcyjnych — powiedział Huibert Vigeveno, dyrektor w firmie Shell.

I dodaje:

– Przejęcie Nature Energy doda europejską platformę produkcyjną i ścieżkę wzrostu do istniejących projektów RNG firmy Shell w Stanach Zjednoczonych. Wykorzystamy to przejęcie do zbudowania zintegrowanego łańcucha wartości RNG w skali globalnej w czasie, gdy polityka transformacji energetycznej i preferencje klientów sygnalizują silny wzrost popytu w nadchodzących latach.

Transakcja podlega zatwierdzeniom regulacyjnym i ma zostać sfinalizowana w pierwszym kwartale 2023 r. Nature Energy generuje środki pieniężne, a przejęcie ma zarówno zwiększyć zyski Shella z zakończenia transakcji, jak i przynieść dwucyfrowe zwroty w późniejszym czasie.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źródło: shell.com

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE