Shell z zainteresowaniem spogląda na niemiecki sektor biometanu, który mógłby odegrać dużą rolę w planach firmy zakładających także zwrot ku zdekarbonizowanej energii. Brytyjski koncern poinformował o budowie własnych biometanowni w Brandenburgii i Dolnej Saksonii.
Dwie biometanownie Shell pokryją 5% obecnego niemieckiego zużycia biometanu
Informacje na temat inwestycji biometanowych na terenie Niemiec przekazała Sonja Mueller-Dib, dyrektorka zarządzająca Shell Energy Deutschland. Wynika z nich, że Shell planuje budowę dwóch biometanowni, które zostaną zlokalizowane w Karstaedt i Steinfeld i, według szacunków, do końca dziesięciolecia mogłyby pokryć do 5% obecnego zużycia biometanu w Niemczech.
Popyt przewyższa podaż – powiedziała Sonja Mueller-Dib. – Naszą motywacją jest dostarczanie zielonego gazu w dużych ilościach i po konkurencyjnych cenach – podkreśliła dyrektorka Shell Energy Deutschland.
Zgodnie z deklaracją dyrektorki Shell Energy Duetchland, koncern do produkcji biometanu, który ma być wykorzystany w sektorach transportowym, chemicznym, motoryzacyjnym i ciepłowniczym, nie ma zamiaru używać roślin hodowanych z przeznaczeniem do spożycia zgodnie z wytycznymi dotyczącymi bezpieczeństwa żywnościowego, które stawiają żywienie człowieka na pierwszym miejscu.
Zarejestruj się na Kongres Biometanu
Zapotrzebowanie na biometan będzie rosło
Sonja Mueller-Dib podkreśliła, że biometan może być wykorzystywany do tych samych celów, co gaz z paliw kopalnych i zapotrzebowanie na zielony gaz będzie się zwiększać wraz ze wzrostem kosztów emisji dwutlenku węgla. Z kolei plan RepowerEU zakłada, że do 2030 r. produkcja biometanu w Europie powinna wzrosnąć dziesięciokrotnie, aby osiągnąć 35 miliardów metrów sześciennych i zastąpić część 155 miliardów m3 gazu importowanego z Rosji.
Niemcy, jakonnajwiększa gospodarka Europy, wyprodukowały w zeszłym roku 10,5 terawatogodzin (TWh), czyli 1 miliard metrów sześciennych biometanu. Mimo wszystko jest to wciąż niewielka ilość, biorąc pod uwagę krajowe zużycie gazu, które wynosi 813 TWh.
Niemniej jednak dwie biometanownie, w które Shell ma zainwestować kilkaset milionów euro, będą w stanie wyprodukować od 200 do 250 gigawatogodzin (GWh). Pracujące obecnie w Niemczech zakłady wytwarzają standardowo 50-70 GWh.
W zeszłym roku Shell przejął duńskiego producenta biometanu Nature Energy, w związku z czym w swoich planach dotyczących ekspansji rynku biometanu w Niemczech koncern chce wykorzystać swoją infrastrukturę do transportu biogazu z Danii. Sonja Mueller-Dib powiedziała również, że wśród przyszłych dostawców mogą znaleźć się Polska, Francja, Hiszpania i Czechy.
Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!
źródło: energy.economictimes.indiatimes.com, xm.com
zdjęcie: shell