Senat przyjął uchwałę o przyjęciu ustawy o OZE bez dodatkowych poprawek. Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii ma m.in. umożliwić odblokowanie kolejnych aukcji dla OZE, ale wprowadza też szereg zapisów i definicji regulujących inne obszary branży.

Reklama

Pomimo burzliwej dyskusji dotyczącej m.in. kwestii opodatkowania instalacji wiatrowych oraz konieczności zwołania dodatkowego posiedzenia odpowiedniej komisji, ostatecznie Senatorowie zdecydowali się poprzeć ustawę o OZE w wersji zasadniczo zgodnej z wersją przygotowaną przez rząd reprezentowany w tej kwestii przez Ministerstwo Energii.
Jak podaje portal gramwzielone.pl senacka komisja gospodarki narodowej i innowacyjności oraz komisja środowiska wniosły o przyjęcie przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy o OZE bez poprawek, co jest zgodne ze stanowiskiem resortu energii.
Odpowiadający wczoraj na pytania senatorów wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski tłumaczył zamieszanie wokół ustawy o odnawialnych źródłach energii i opóźnienia związane z wdrożeniem nowych mechanizmów wsparcia dla producentów energii odnawialnej błędami pierwotnej wersji ustawy o OZE, przygotowanej przez rząd PO-PLS i przyjętej przez Sejm w 2015 roku. Wiceszef ME nie wspomniał przy tym o konsekwencjach późniejszych nowelizacji ustawy o OZE przygotowanych przez Ministerstwo Energii czy ustawy wiatrakowej przeforsowanej przez PiS.
Mówiąc o aktualnej nowelizacji ustawy o OZE, wiceminister Tobiszowski zapewniał, że je projekt był „bardzo dobrze konsultowany”, a w konsultacjach uczestniczyła ponad setka organizacji.
Za przyjęciem ustawy zagłosowało 56 senatorów, 26 było przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu.
Teraz ustawa o OZE trafi do Prezydenta, który w terminie 21 dni podejmie decyzję o podpisaniu ustawy, odmowie jej podpisania (prawo weta) albo skierowaniu jej do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o stwierdzenie zgodności jej postanowień z konstytucją. – Będzie to już ostatni etap procesu legislacyjnego, który powinien zakończyć się stosunkowo szybko. W związku z tym ustawa ma szansę wejść w życie jeszcze w lipcu i niebawem pojawi się zielone światło dla inwestycji w zakresie OZE – komentuje mecenas Michał Tarka z Kancelarii Prawnej BTK-Legal.

Źródło: BTK – Legal, gramwzielone.pl
Zdjęcie: M. Józefaciuk – Kancelaria Senatu

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE