Czy wiesz, że 25% odpadów wyrzucanych do kosza to jedzenie? Jeśli oddzielisz je od innych śmieci i wrzucisz do specjalnego pojemnika, powstanie z nich biogaz, a więc skorzystasz na tym ty i środowisko! Tak władze hrabstwa Essex przekonują mieszkańców do recyklingu odpadów spożywczych.

Reklama

Oddzielaj odpady spożywcze!

Mieszkańcy Hrabstwa Essex w zeszłym roku zgromadzili ponad 37 000 ton odpadów spożywczych, dzięki którym powstała zielona energia wykorzystana potem do zasilania 6310 domów w całej Wielkiej Brytanii przez rok. Dzięki wspólnemu wysiłkowi udało się zaoszczędzić prawie 33 tys. ton CO2. Podobny efekt można osiągnąć elidując z brytyjskich dróg 16,189 samochodów na rok, co nie byłoby już takie proste.

Zachęcone pozytywnymi rezultatami władze Hrabstwa postanowiły zwiększyć aktywność w obszarze promocji recyklingu odpadów żywnościowych wśród mieszkańców. Swoją kampanię edukacyjną skierowały do ponad 350 000 domów w Essex.

Tysiące mieszkańców Essex wykonują już świetną pracę, ale nadal możemy zrobić więcej – powiedział radny Peter Schwier. – Umieszczając żywność w wyznaczonych pojemnikach do recyklingu, gospodarstwa domowe pomagają generować zieloną energię i zmniejszają szkody dla naszego środowiska. Małe działania mogą zrobić dużą różnicę i razem możemy poradzić sobie ze zmianami klimatycznymi, aby przynieść korzyści przyszłym pokoleniom.


Zarejestruj się na Kongres Biometanu


Biogaz, zielona energia, nawóz

Lokalne władze mają dążą do realizacji ambitnego celu, jakim jest ponowne wykorzystanie, recykling lub kompostowanie co najmniej 70% odpadów spożywczych wytworzonych do 2030 roku.

Kampania Rady Hrabstwa Essex zachęca więc gospodarstwa domowe do recyklingu niezjedzonej żywności, która następnie będzie wykorzystywana do produkcji biogazu, a w efekcie powstanie z niej zielona energia i nawóz.

W Essex większość poddanej segregacji żywności jest zabierana do lokalnych zakładów przetwórczych. Wszystko, co nie jest jedzeniem, takie jak torby lub opakowania, jest w kolejnym etapie oddzielane od produktów spożywczych, a następnie przekształcone w biogaz. W celu przybliżenia całego procesu przygotowano film, który wyjaśnia w jaki sposób z naszych domowych odpadów może powstać zielona energia.

W prowadzonej w Essex kampanii edukacyjnej podkreśla się fakt, że odpady spożywcze nie poddane recyklingowi, ale składowane na wysypiskach śmieci uwalniają szkodliwe gazy cieplarniane, które przyczyniają się do zmian klimatycznych, a każdy z nas może łatwo temu zapobiec.

Wystarczy oddzielić resztki żywności od pozostałych śmieci. W ten sposób powstaną z nich energia i nawóz.

Niesamowita jest świadomość, że recykling zaledwie sześciu torebek herbaty wygeneruje wystarczająco dużo energii, aby zagotować w czajniku wodę i zrobić kolejną filiżankę! – podkreślają władze Essex.

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

źródło: bioenergy-news; loveessex.org

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE