Wiodący gracz w produkcji biogazu na europejskim rynku, spółka Scandinavian Biogas poinformowała, że w szwedzkim Mönsterås wybuduje wielkoskalowy zakład, który produkował będzie bioLNG z przeznaczeniem głównie dla sektora transportu. Obiekt ma rozpocząć działalność pod koniec 2024 r. Projekt zyskał 154 miliony szwedzkich koron rządowego wsparcia.

Reklama

 

Scandinavian biogas – bioLNG

Mönsterås znajduje się w okręgu Kalmar, rejonie rolniczym charakteryzującym się produkcją dużej ilości obornika, który wykorzystany jako surowiec do produkcji biogazu, wpisuje się w założenia gospodarki obiegu zamkniętego, a jednocześnie pozwala rolnikom na rozwój działalności. Mönsterås to, zdaniem inwestora, idealne miejsce na tego typu projekty z uwagi na dobry dostęp do substratu i silne lokalne wsparcie.

Projekt Scandinavian Biogas jest, jak informuje spółka, realizowany we współpracy z lokalnymi rolnikami. W budowanym obiekcie będzie powstawał skroplony biogaz (bio-LNG). Substratem wykorzystanym do jego produkcji będzie obornik w ilości 300 000 ton rocznie, co pozwoli na wytworzenie 120 GWh bioLNG i 200 000 ton pofermentu. Prace mają rozpocząć się tam w IV kwartale 2024 roku. Inicjatywa Climate Leap (Klimatklivet) Szwedzkiej Agencji Ochrony Środowiska (Naturvårdsverket) przyznała projektowi 154 miliony SEK wsparcia gospodarczego w 2021 r. Wartość całej inwestycji oszacowano na ok. 760 mln SEK.

„Pracowaliśmy przez wiele lat, aby znaleźć zrównoważone rozwiązanie dla naszej działalności, ponieważ produkcja obornika stała się dla nas ograniczeniem. Współpraca ze Scandinavian Biogas przynosi nam rozwiązanie, które będzie zarządzać emisją metanu, jednocześnie obniżając emisję dwutlenku węgla w sektorze transportu – mówi Olof Boson, który jest rolnikiem i prezesem zarządu Mönsterås Biogas.


Dowiedz się jak działa instalacja produkująca biometan


BioLNG dla transportu

BioLNG będzie sprzedawane głównie jako paliwo do sektora transportu (transport morski i ciężki), gdzie 120 GWh to równowartość 12 milionów litrów oleju napędowego. Bionawóz będzie wykorzystywany głównie w lokalnej produkcji rolnej w celu utrzymania zrównoważonego cyklu.

„Rolnicy potrzebują tej biogazowni, aby móc dalej rozwijać swoją działalność, a nasi klienci w Europie bardzo potrzebują gazu pozyskanego źródeł odnawialnych”- mówi Michael Wallis Olausson, dyrektor Scandinavian Biogas.

Współpraca z lokalnymi rolnikami

Projekt w Mönsterås został zainicjowany przez lokalnych rolników w 2016 roku, a Scandinavian Biogas zaangażował się dwa lata temu. Strony utworzyły wspólną firmę, której zadaniem jest zaprojektowanie, budowa i zarządzanie planowaną biogazownią. Scandinavian Biogas jest właścicielem około 86 procent firmy produkcyjnej Scandinavian Biogas Mönsterås AB, podczas gdy pozostałe 17 procent jest własnością lokalnych rolników, z ramienia których działa firma Mönsterås Biogas AB.

„Projekt w Mönsterås będzie pierwszym w linii projektów, które opracujemy we współpracy z lokalnymi rolnikami. (…) Korzyści ze skroplonego biogazu z obornikiem jako surowcem są oczywiste i umożliwiają zieloną transformację dla lokalnych produktów spożywczych, a także dla transportu ciężkiego. To kolejny ważny krok dla nas w Scandinavian Biogas w kierunku naszej długoterminowej wizji całkowitej zdolności produkcyjnej 3 TWh do 2030 roku”, mówi Matti Vikkula, dyrektor generalny Scandinavian Biogas.

Biogazownia zostanie dostarczona przez portugalską firmę Efacec SA w konsorcjum ze szwedzką firmą Multibygg AB. Obiekt do modernizacji i skraplania gazu dostarczy szwedzka firma Wärtsilä AB.

Czytaj Magazyn Biomasa w internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: Scandinavian Biogas

zdjęcie poglądowe Scandinavian Biogas

 

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE