Scandinavian Biogas inwestuje ponad 28 mln euro w rozbudowę zakładu bio-LNG w Gladö Kvarn w Södertörn, na południe od Sztokholmu. Inwestycja zakończyć się ma w połowie przyszłego roku.

Reklama

Rozbudowany zakład będzie największym obiektem tego typu w północnej Europie, produkując 220 GWh bio-LNG rocznie. Obecnie największą fabryką jest norweska Skogn, której właścicielem jest również Scandinavian Biogas. Dla porównania 220 GWk odpowiada ilości energii wynoszącej 22 miliony litrów oleju napędowego.

Scandinavian Biogas współpracuje z Gasnätet Stockholm w zakresie infrastruktury gazowej oraz ze Stockholm Water and Waste w Henriksdal w Sztokholmie. Sprzęt do skraplania biogazu dostarczy firma Air Liquide.

– Popyt na bio-LNG wyraźnie rośnie – powiedział Matti Vikkula, dyrektor generalny Scandinavian Biogas. – Bio-LNG jest coraz częściej wykorzystywany w transporcie ciężkim, ale wierzymy, że w przyszłości pojawi się również rynek żeglugi i przemysłu, a nawet w produkcji stali wolnej od paliw kopalnych oczekuje się, że biogaz będzie odgrywał ważną rolę. Ponadto rośnie podaż surowców do produkcji biogazu. Dlatego wspólnie z naszymi partnerami zdecydowaliśmy się zainwestować w tę ekspansję, dzięki czemu obiekt w Gladö Kvarn jest największym w północnej Europie.

Inicjatywa Szwedzkiej Agencji Ochrony Środowiska Klimatklivet przyznała projektowi wsparcie inwestycyjne w wysokości 12,8 mln euro, motywując decyzję tym, że inwestycja zapewnia znaczną redukcję emisji CO 2.


Oto mapa biogazowni rolniczych w Polsce!


Cecilia Hedqvist, dyrektor generalny Gasnätet Stockholm, skomentowała: „Naszą ambicją jest, aby sieć gazowa w Sztokholmie rozwijała się wraz z rozwojem miasta.”

– Z jednej strony dostęp do odpadów spożywczych wzrasta wraz ze wzrostem liczby mieszkańców Sztokholmu, a z drugiej strony zapotrzebowanie na zrównoważone źródła energii staje się coraz ważniejsze wraz ze wzrostem populacji – podkreśliła Cecilia Hedqvist.

Scandinavian Biogas to wiodący skandynawski producent biogazu jako paliwa samochodowego, a także nawozu. Biogaz, który jest neutralny pod względem CO2, jest pozyskiwany z osadów ściekowych i odpadów z gospodarstw domowych i rolnictwa, a także przemysłowych odpadów organicznych. SB ma zakłady w Szwecji, Norwegii i Korei Południowej. W 2020 roku firma dostarczyła na rynek 354 GWh.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źródło: Scandinavian Biogas
Zdjęcie: pixabay.com
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE