Analiza jakości biomasy dzięki zdjęciom satelitarnym? To tylko jedna z możliwości opracowanej przez Biocontrol. Mowa o specjalnej platformie, z której korzystają już m.in. państwowa spółka energetyczna czy organy państwa. Na czym polega jej nowatorskie działanie?
Satelitarna analiza biomasy
Firma Biocontrol wspólnie ze specjalistami z Instytutu Geodezji i Kartografii w Warszawie opracowała Platformę SyENERGY – do wizualizacji danych satelitarnych. Platforma umożliwia monitorowanie biomasy pochodzącej z upraw energetycznych. Dzięki temu narzędziu biomasa może zostać zweryfikowana jeszcze na polu zanim trafi jako paliwo do jednostki wytwórczej OZE.
Co bardzo istotne platforma ta umożliwia analizę biomasy zarówno przestrzenną, jak i czasową.
Szczególnie istotna jest analiza czasowa, ponieważ umożliwia analizę biomasy dostarczonej do jednostek wytwórczych OZE na przykład w roku 2012 i już dawno spalonej – w celu wytworzenia energii elektrycznej w systemie wsparcia OZE. Ta istotna funkcja daje ogromne możliwości instytucjom, regulatorom i wszelkiego rodzaju służbom wspierając ich procesy kontrolne co do prawidłowości działania systemu wsparcia OZE oraz prawidłowości wydatkowania środków publicznych.
Sprawdź również: Co czeka branżę biomasy w Polsce?
Platforma wykorzystuje aktualne dane satelitarne do oceny biomasy (analiza czasowa) oraz do szacowania odległości (analiza przestrzenna). Umożliwia weryfikację podstawowych parametrów odnoszących się do biomasy takich, jak:
- lokalizacja pierwszego pozyskania biomasy;
- rodzaj biomasy;
- status biomasy – kondycja w okresie przed pozyskaniem, czas pozyskania, procentowa ilość pozyskanej biomasy, potwierdzenie likwidacji (sadu, plantacji);
- parametry pozyskanej biomasy – wydajność świeżej biomasy (Mg/ha);
- sąsiedztwo danej lokalizacji w stosunku do obszarów chronionych lub tych, które nie mają statusu gruntów rolnych (dowody zrównoważonego pozyskania).
Na czy polega działanie tej technologii?
Rozwój technologii satelitarnych, telekomunikacyjnych oraz teledetekcyjnych, czyli interpretacji obrazu przyczynił się do wzrostu dostępności do dobrej jakości danych pozwalających na szereg analiz w różnych dziedzinach, w tym w rolnictwie i leśnictwie.
Zarówno dane ogólnodostępne z programów realizowanych przez NASA lub ESA, jak również satelitarne i lotnicze dane komercyjne dostępne są praktycznie codziennie, a zmierza się do tego, aby częstotliwość wzrosła tak bardzo, aby móc uznać, że monitorowanie kuli ziemskiej będzie odbywać się w sposób ciągły i nieprzerwany.
To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. Sprawdź poniżej:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE