Bezzałogowy samolot solarny został zaprezentowany na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Prezentacji dokonali studenci Akademii Górniczo-Hutniczej.

Projekt AGH Solar Plane jest inicjatywą studenckiego koła naukowego. Koło działa przy Wydziale Energetyki i Paliw Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Reklama

Bezzałogowy samolot solarny

Grupa obrała za cel stworzenie bezzałogowego samolotu napędzanego wyłącznie energią słoneczną. Takiego, który będzie w stanie przebyć w powietrzu trasę z jednego końca Polski do drugiego nie przerywając lotu. Zarówno w dzień, jak i w nocy.

Dlatego maszyna została wyposażona w panele fotowoltaiczne, z których czerpie energię w ciągu dnia i dzięki którym może ładować baterie pozwalające na lot nocą. Nad wcieleniem w życie pomysłu, który już wcześniej zyskał uznanie w Polsce i za granicą, pracowało łącznie 50 osób.


Elektromobilność w Magazynie Biomasa. Kliknij i sprawdź!


Samolot to fantastyczny przykład efektywnego połączenia najnowszych technologii z możliwościami, jakie dają odnawialne źródła energii.

– To właśnie takie projekty, powstające z pasji i ciekawości, najlepiej przyczyniają się do budowania świadomości społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska i poszanowania zasobów naturalnych. Na naszych oczach tworzy się przyszłość – powiedział Tomasz Urynowicz, wicemarszałek województwa małopolskiego.

We wrześniu tego roku studenci z AGH wystartują ze swoim projektem w międzynarodowych zawodach solarnych „TÜBİTAK International Unmanned Aerial Vehicle Competition” w Stambule.

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo! Sprawdź poniżej:

Źródło: malopolska.pl
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE