Rząd Wielkiej Brytanii uruchomił nowy program, którego celem jest rozwój produkcji wodoru ze zrównoważonej biomasy z odpadów. Na ten cel rząd przeznaczy 5 milionów funtów.
5 mln funtów na produkcję wodoru z biomasy
Dokładnie 5 milionów funtów (5,9 miliona euro). Takiej wysokości dofinansowanie przeznaczył brytyjski rząd na rozwój zielonych technologii. W tym przypadku chodzi o nowy program innowacji wodorowych BECCS, który będzie wspierał rozwój technologii produkcji wodoru za pomocą bioenergii z wychwytywaniem i składowaniem dwutlenku węgla (BECCS).
Wielka Brytania walczy o realizację założeń dotyczących zerowych emisji netto. Zgodnie ze strategią tamtejszego rządu technologie wodorowe powinny odegrać kluczową rolę w procesie. Wodór jako czyste paliwo może być wyjściem dla sektorów trudnych do dekarbonizacji, takich jak transport i przemysł ciężki.
Dla kogo dofinansowanie?
O dofinansowanie w ramach rządowego programu mogą ubiegać się zarówno małe i duże przedsiębiorstwa, jak i instytuty badawcze i uniwersytety. Dotacje w wysokości 5 milionów funtów (5,9 miliona euro) przyznawane są w ramach fazy pierwszej programu wodór BECCS Innovation Programme.
Zarejestruj się na III Konferencję Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie
1 projekt = 250 000 GBP
Każdy wnioskodawca może ubiegać się o kwotę 250 000 GBP (299 000 EUR) dla swojego projektu. Kwota wsparcia w ramach pierwszej fazy programu przeznaczona ma zostać na opracowanie planów projektów i wykazaniu wykonalności proponowanej innowacji. Druga faza zapewni dalsze finansowanie najbardziej obiecującym projektom fazy 1 i umożliwi realizację i przedstawienie projektów.
Potencjał technologii wodorowych
Jak zapewnił minister energii i zmian klimatycznych Greg Hand „rząd pomoże wesprzeć rozwój tej nowej technologii w Wielkiej Brytanii, zwiększając ekologiczne miejsca pracy i inwestycje, jednocześnie zmniejszając emisje dwutlenku węgla”.
Greg Hand dostrzega ogromny potencjał technologii wodorowych i upatruje w nich szanse dla osiągnięcia celów klimatycznych przez Wielką Brytanię:
„Ta innowacyjna technologia oferuje niesamowity potencjał usuwania CO 2 z atmosfery, co ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia naszych celów zerowych netto” – podsumował Greg Hands.
Magazyn Biomasa – sierpień 2021:
źródło, zdjęcie: bioenergy-news