Światowe szacunki wskazują, że do 2026 roku globalny rynek pelletu osiągnie wartość 15,63 mld USD (za 2020 r. to 10,52 mld USD). Największy wzrost konsumpcji spodziewany jest w Europie, choć obecnie trudno ocenić rozwój innych alternatywnych źródeł energii odnawialnej jak energia słoneczna i wiatrowa, które są silnie wspomagane przez polityki poszczególnych państw i regionów.

Na podstawie danych udostępnionych przez kluczowych graczy światowego rynku pelletu ocenia się, że będzie on dynamicznie rósł. W 2019 roku rosnące zużycie pelletu drzewnego do zastosowań grzewczych było obserwowane przede wszystkim w Europie, a następnie w Ameryce Północnej i Azji. Jako odnawialne źródło energii, pellet drzewny otrzymał bezpośrednie i pośrednie dotacje i zachęty od rządów w wielu krajach. W Polsce za takie uznano m.in. programy wspierające wymiany starych pieców, tzw. kopciuchów, na nowe, zasilane pelletem.

Reklama

GDZIE KUPIĆ DOBRY PELLET? SPRAWDŹ NA NASZEJ MAPIE!


Wiele krajów w ostatnich latach wprowadziło lub zaktualizowało swoją politykę i programy związane z wykorzystaniem pelletu drzewnego do zastosowań grzewczych. Na początku roku w Stanach Zjednoczonych weszła w życie nowa ulga podatkowa na ogrzewanie drewnem i pelletem (ITC), zgodnie z którą konsumenci kupujący wysokowydajne drewno, piece na pellet lub większe domowe systemy grzewcze na biomasę mogą ubiegać się o zwrot 26% kredytu, który jest nieograniczony i oparty na całkowitym koszcie (zakupu i instalacji) urządzenia.

Rynek pelletu w Europie

W Europie (EU-28) w latach 2018 – 2019 zużycie pelletu drzewnego na cele grzewcze wzrosło o 6,8% (czytaj raport Pellet w Polsce, wyd. Biomass Media Group, maj 2021 r.). Ocenia się, że w UE dostępnych jest ok. 25 mln t metrycznych pelletu drzewnego – przy wykorzystaniu mocy produkcyjnych na poziomie 74%. Jedynym zastanawiającym wskaźnikiem jest fakt, że od 2019 r. UE odnotowała skromny 5% wzrost produkcji (Bioenergy Europe Statistical Report 2020). Zjawisko to po części tłumaczy się pandemią Covid-19, która spowodowała spadek popytu i niedobory surowców. Nie dotknęło ono jednak Azji, która w tym czasie dysponowała nadpodażą i jednocześnie ograniczoną konsumpcją.

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. Sprawdź poniżej:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE