Zbyt rośnie, dostęp do surowców się kurczy

jak wybrać dobry Pellet

Światowe szacunki wskazują, że do 2026 roku globalny rynek pelletu osiągnie wartość 15,63 mld USD (za 2020 r. to 10,52 mld USD). Największy wzrost konsumpcji spodziewany jest w Europie, choć obecnie trudno ocenić rozwój innych alternatywnych źródeł energii odnawialnej jak energia słoneczna i wiatrowa, które są silnie wspomagane przez polityki poszczególnych państw i regionów.

Na podstawie danych udostępnionych przez kluczowych graczy światowego rynku pelletu ocenia się, że będzie on dynamicznie rósł. W 2019 roku rosnące zużycie pelletu drzewnego do zastosowań grzewczych było obserwowane przede wszystkim w Europie, a następnie w Ameryce Północnej i Azji. Jako odnawialne źródło energii, pellet drzewny otrzymał bezpośrednie i pośrednie dotacje i zachęty od rządów w wielu krajach. W Polsce za takie uznano m.in. programy wspierające wymiany starych pieców, tzw. kopciuchów, na nowe, zasilane pelletem.


GDZIE KUPIĆ DOBRY PELLET? SPRAWDŹ NA NASZEJ MAPIE!


Wiele krajów w ostatnich latach wprowadziło lub zaktualizowało swoją politykę i programy związane z wykorzystaniem pelletu drzewnego do zastosowań grzewczych. Na początku roku w Stanach Zjednoczonych weszła w życie nowa ulga podatkowa na ogrzewanie drewnem i pelletem (ITC), zgodnie z którą konsumenci kupujący wysokowydajne drewno, piece na pellet lub większe domowe systemy grzewcze na biomasę mogą ubiegać się o zwrot 26% kredytu, który jest nieograniczony i oparty na całkowitym koszcie (zakupu i instalacji) urządzenia.

Rynek pelletu w Europie

W Europie (EU-28) w latach 2018 – 2019 zużycie pelletu drzewnego na cele grzewcze wzrosło o 6,8% (czytaj raport Pellet w Polsce, wyd. Biomass Media Group, maj 2021 r.). Ocenia się, że w UE dostępnych jest ok. 25 mln t metrycznych pelletu drzewnego – przy wykorzystaniu mocy produkcyjnych na poziomie 74%. Jedynym zastanawiającym wskaźnikiem jest fakt, że od 2019 r. UE odnotowała skromny 5% wzrost produkcji (Bioenergy Europe Statistical Report 2020). Zjawisko to po części tłumaczy się pandemią Covid-19, która spowodowała spadek popytu i niedobory surowców. Nie dotknęło ono jednak Azji, która w tym czasie dysponowała nadpodażą i jednocześnie ograniczoną konsumpcją.

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. Sprawdź poniżej:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

This post is also available in: polski