Jakie działania mogłyby wzmocnić rynek pelletu? Sprawdź, co na ten temat sądzą nasi eksperci. Czy takie rozwiązania mogą przynieść efekt?

Jakie działania mogą wzmocnić rynek pelletu?

Reklama

Tomasz Szwoch

kierownik produkcji Poltarex Polskie Drewno Sp. z o.o.

Polski rynek pelletu może wzmocnić kampania informacyjna, skierowana do szerokiego grona (w tym również do władz).

Celem jej jest propagowanie pelletu jako naturalnego, bezpiecznego, odnawialnego paliwa, które nie generuje smogu. Spopularyzować pellet mogłoby także znaczące uproszczenia procedur programu „Czyste Powietrze” (pewne kroki w tym kierunku zostały już podjęte).

Dane przedstawione na koniec lutego 2020 niestety uwidoczniły jego niską efektywność. Łatwość aplikowania o dofinansowanie powinna przyczynić się do zwiększenia zainteresowania programem.

Niższa stawka podatku VAT na naturalne paliwa z pewnością byłaby dodatkowym atutem dla pelletu.


Paweł Włodarczyk

dyrektor handlowy Liberopelet

Każda inicjatywa, która może dać pozytywny impuls do rozwoju rynku pelletu jest cenna. 23 proc. VAT jest na pewno sporym problemem. Bo po pierwsze – znacząco podwyższa cenę dla ostatecznego konsumenta. Po drugie – daje ekonomiczne uzasadnienie dla utrzymywania się tzw. „szarej strefy” rynku pelletu zarówno krajowego, jak i importowanego zza wschodniej granicy. 8 proc. stawka VAT wydaje się optymalna. I kto wie czy w ostatecznym rozrachunku nie dałaby większych wpływów do budżetu państwa niż obecnie.

Promowanie pelletu jako paliwa ekologicznego i przede wszystkim wyłączenie pelletu z grupy zabronionych paliw stałych (co, jak wiemy, ma miejsce lub jest planowane w niektórych rejonach Polski), to również ważny aspekt. Nie wiem, czy nie należałoby pomyśleć także o przeprofilowaniu niektórych programów wsparcia finansowego dla instalacji pelletowych tak, aby były one bardziej skuteczne.

Na przykład, czy nie można by tworzyć ekologicznych kotłowni w ramach tworzących się lub istniejących wspólnot mieszkaniowych i dla nich proponować jeszcze bardziej preferencyjne warunki („premia” za pro-ekologiczny transfer hurtowy zamiast indywidualny). Może, chociażby wzorem naszych zachodnich sąsiadów, byłoby to bardziej ekonomicznie uzasadnione niż kotłownia przy każdej posesji?


Marcin Podsiadło

prezes zarządu Bio Energy Group

Niewątpliwie sektor pelletu drzewnego od początku zmaga się z wysokim obciążeniem fiskalnym w podatku VAT w porównaniu np. do pelletu agro.

Pellet drzewny stosowany jest najczęściej w instalacjach grzewczych odbiorców indywidualnych, a pellet agro dystrybuowany jest przede wszystkim do elektrociepłowni, co wskazuje, że klient indywidualny nie ma możliwości odliczyć VAT, a podmiot przemysłowy owszem.

Obecne programy rządowe, m.in. „Czyste Powietrze” oraz inne związane z termomodernizacją budynków zachęcają do wymiany kotłów na ekologiczne instalacje na pellet, ale dodatkowo obniżenie VATu na pellet z pewnością podniosłoby atrakcyjność tego opału na rynku i więcej osób zdecydowałoby się na wymianę obecnie posiadanej instalacji grzewczej, na pelletową.


Paweł Zielonka

właściciel firmy Pellet Zielonka

Firma Pellet Zielonka istnieje na rynku od niespełna roku, nasza sprzedaż to głównie detal.

Szybko zauważyliśmy, że klienci, do których docieramy mają niewielką wiedzę na temat pelletu drzewnego. Większość uważa, że jeśli coś się nazywa „pellet” to musi być tym ekologicznym granulatem powstającym tylko i wyłącznie z czystej trociny drzewnej, bez domieszek substancji szkodliwych dla naszej planety. Tym samym wielu nieuczciwych producentów wykorzystuje tę niewiedzę i sprzedaż pelletu drzewnego najwyższej jakości staje się coraz trudniejsza. Uważam, że trzeba działać kompleksowo poprzez:

  1. Surowsze kary dla nieuczciwych producentów pelletu bez certyfikatu oraz kontrolowanie tych zakładów, które wzmocniłoby rynek pelletu.
  2. Uświadomienie ludziom, że pellet pelletowi nie jest równy.
  3. Przekonanie, że jeśli chcemy pomóc w walce z globalnym ociepleniem klimatu, to jesteśmy w stanie to zrobić używając pelletu drzewnego najwyższej jakości .
  4. Nacisk na uświadamianie ludziom, że pellet jest zdrowszy dla naszej planety i ludzi na niej żyjących.
  5. Całkowity zakaz palenia węglem.
  6. Rządowy zakaz używania starych kotłów na paliwa stałe, czyli węgiel.
  7. Niższy VAT , który obniżyłby cenę pelletu, co byłoby zachętą do wymiany starych kotłów na kotły na biomasę.

 

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:


Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!


REKLAMA

Zdjęcie główne: Shutterstock
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE