W 2022 roku rynek pelletu zdumiewał swoją dynamiką. Rozmowę na ten temat z Raimo Oinus, specjalistą marketingu firmy Graanul Invest, przeprowadziła Daria Lisiecka. Czym spowodowane były nagłe zmiany i jakie przewidywania na przyszłość ma granulatowy potentat?

Reklama

Co obecnie najbardziej wpływa na rynek pelletu?

Na rynek pelletu drzewnego najbardziej wpływają zmienne ceny energii elektrycznej. Poza tym pogoda i temperatura zawsze stanowią główny czynnik oddziaływujący na zapotrzebowanie rynku ciepłowniczego i związanych z nim nośników energii.

Czy pojawiają się jakieś problemy z dostępem do surowca?

Nie, już nie. Kiedy rok temu rozpoczęła się wojna, kraje bałtyckie utraciły dostęp do 50% potencjalnej biomasy leśnej. Jako że litewski rynek biomasy drzewnej był silnie zależny od importowanych z Białorusi zrębków tartacznych i rozdrobnionego drewna, trzeba było go przeorganizować. Dodatkową motywacją był gwałtowny wzrost popytu na Litwie i Łotwie, skutkujący bezprecedensowym wzrostem cen i obawami przed niedoborem granulatu. Jesienią sytuacja zaczęła się stabilizować i obecnie nie ma większych problemów z pozyskiwaniem surowca.


Gdzie kupić dobry pellet? Sprawdź na mapie! 


W Polsce pojawił się spory problem ze sprzedażą produktów. Przede wszystkim z powodu wysokich cen pelletu, które stanowiły problem od połowy 2022 roku oraz ciepłej zimy w 2023 roku. Czy na Litwie i w częściach świata, do których eksportujecie pellet zauważalne są podobne problemy?

Większość towarów Graanul Invest to pellet przemysłowy, który trafia do producentów energii. Ten segment rynku jest mniej dynamiczny, za to bardziej stabilny i długofalowy. Ciepła zima zdecydowanie ograniczyła zapotrzebowanie na ogrzewanie i elektryczność oraz wpłynęła na popyt na pellet drzewny, ale go nie stłumiła, ponieważ nadal konieczne jest zaspokajanie obciążenia podstawowego w produkcji energii, a granulat można przechowywać.

W kwestii pelletu klasy premium używanego do ogrzewania domów, zdecydowanie dostrzegamy zastój w sprzedaży. Latem doszło do sytuacji, w której pojawił się bezprecedensowo wysoki popyt na wielu światowych rynkach. W przypadku niektórych państw możemy mówić nawet o irracjonalnej pelletowej panice. Niskie zapotrzebowanie wydaje się nieuniknione, ponieważ większość dostępnych magazynów jest wypełniona po brzegi z powodu ciepłej zimy.

Czy odnotowaliście wzrost eksportu?

Na rynku pelletu premium zauważyliśmy nagły wzrost w pierwszej połowie roku, kiedy wielu Europejczyków zaczęło gromadzić zapasy i zabezpieczać się przed gwałtownie rosnącymi cenami. Dziś sytuacja się zmieniła i popyt zaczyna się stabilizować.

Jakie są plany firmy? Zamierzacie obniżyć produkcję, a może wręcz przeciwnie?

Graanul Invest zawsze szuka szans, by zwiększać swoją wydajność. Na rynku pelletu przemysłowego, granulat z drewna jest najlepszym substytutem dla węgla oraz innych paliw kopalnych i ma spory potencjał wzrostowy.

Z kolei na rynku pelletu premium spodziewamy się ustabilizowania rocznej sprzedaży. Zima i sezon grzewczy jeszcze się nie skończyły, a zapowiada się, że zapotrzebowanie na granulat drzewny wróci do normy w następnej połowie roku.


Czytaj też: Pellet drzewny jest i będzie popularnym paliwem w Polsce


Czego można się spodziewać, jeśli chodzi o rynek pelletu? Jakie są twoje przewidywania?

Europa wykonała całkiem dobrą robotę, starając się uniezależnić od importu rosyjskiego gazu i innych surowców energetycznych. Ceny biomasy leśnej w stosunku do gazu ziemnego, pozostaną na zbliżonym poziomie w kolejnych latach. Granulat jest jedynym zrównoważonym opałem dostępnym i możliwym do transportu dla każdego konsumenta na terenie Europy. Dla krajowych rynków ciepła pellet drzewny i biomasa drzewna nadal pozostaną jednymi z najlepszych, najtańszych i najbardziej elastycznych opcji grzewczych.

Przyszłość europejskiego rynku pelletu drzewnego jest obiecująca. Spodziewamy się, że popyt na certyfikowane, zrównoważone, lokalne i niezawodne biopaliwa będzie wciąż wzrastał w dłuższej perspektywie. Wśród państw bałtyckich, Graanul Invest posiada najbardziej nowoczesne i zrównoważone fabryki pelletu na świecie. Nadal silnie zabezpieczamy europejski popyt na zrównoważone biopaliwa, które mogą natychmiast zastąpić paliwa kopalne.

 

Magazynu Biomasa:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Zdjęcie: Graanul Invest

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE