Prezes UOKiK prowadzi obecnie 18 postępowań dotyczących pomp ciepła i instalacji OZE. W wyniku kontroli postawiono zarzuty firmom, których działania mogły narazić konsumentów na straty.
Rynek OZE pod lupą
Prezes UOKiK bierze pod lupę rynek OZE sprawdzając, czy zapisy zawieranych umów nie chronią wyłącznie interesów przedsiębiorcy. Okazuje się, że niedozwolone klauzule, które mogły prowadzić do poważnych konsekwencji dla konsumentów były wprowadzane przez kilka firm. W wyniku kontroli w ostatnim czasie Prezes Urzędu postawił zarzuty stosowania niedozwolonych postanowień umownych spółkom: Am Eco Energy, Polska Energia Grupa Kapitałowa oraz Energia dla przyszłości, które sprzedają i montują na terenie całego kraju urządzenia zapewniające odnawialne źródła energii i ciepła.
W wyniku niewłaściwych praktyk prowadzonych przez przedsiębiorców, konsumenci narażeni byli na o poważne konsekwencje, m.in. zmianę terminu ukończenia prac, wzrost ceny, niewykonanie usługi ze względu na wycofanie się wykonawcy, nałożenie wygórowanych kar umownych, czy wymóg zrzeczenia się jakichkolwiek roszczeń.
Agrofotowoltaika zwiększa plony. Raport o krajach Europy Centralnej
„Cechą wspólną kwestionowanych klauzul jest to, że zawierają sformułowania niekorzystne dla konsumentów, często nieprecyzyjne, które mogą wprowadzać w błąd odnośnie przysługujących im praw” – czytamy w komunikacie UOKiK.
Jeśli zarzuty stosowania abuzywnych klauzul w umowach się potwierdzą spółkom Am Eco Energy, Polska Energia Grupa Kapitałowa oraz Energia dla przyszłości grozi kara do 10 proc. obrotu za każde naruszenie.
18 postępowań w toku
Prezes UOKiK prowadzi obecnie 18 postępowań dotyczących pomp ciepła i instalacji OZE. Są to głównie postępowania wyjaśniające i dotyczą niedozwolonych postanowień wzorców umów, nierespektowania prawa do odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa, nieprzekazywania istotnych informacji niezbędnych konsumentom do podjęcia decyzji o zakupie (w tym dotyczących gwarancji, przewidywanych efektów eksploatacji instalacji, wyników audytu), a także wprowadzania w błąd co do charakteru, zakresu i wartości dofinansowań.
Od początku 2024 r. Inspekcja Handlowa współpracuje z organami celnymi wydając opinie na temat spełniania przez importowane pompy ciepła wymagań formalnych obowiązujących na terenie UE. 94 proc. urządzeń nie spełniło wymagań formalnych.
Biomasa i paliwa alternatywne. Czytaj w internecie
Newsletter
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE