Rynek Kotłów. Od 1 kwietnia 2017 roku każdy wprowadzany do obrotu kocioł na paliwo stałe, w tym na biomasę, musi być dostarczony wraz z drukowaną etykietą o jego parametrach, kartą produktu oraz dokumentacją techniczną, które potwierdzają jego klasę efektywności energetycznej. Obserwacja rynku pozwala wysnuć wniosek, że wciąż obecne są na nim urządzenia, których dokumentacja jest niepełna bądź po prostu nieprawdziwa. Kiedy pojawią się kontrole, które ukrócą ten proceder?
Ograniczenie zużycia energii o 20 proc. to cel, który już w 2007 roku przywódcy UE wyznaczyli do roku 2020. To nie tylko środek zapewniający zrównoważone dostawy energii, ograniczający emisje gazów cieplarnianych, zwiększanie bezpieczeństwa dostaw, lecz, co ważne, służący promowaniu konkurencyjności UE. Efektywność energetyczna to strategiczny priorytet unii energetycznej.
Podstawowe akty prawne
Zgodnie z art. 194 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, każdy kraj członkowski ma obowiązek wspierania efektywności energetycznej i oszczędności energii, jak również rozwoju nowych i odnawialnych form energii.
Począwszy od 2006 r. Komisja Europejska rozpoczęła realizację pierwszego planu działania, który miał zmobilizować opinię publiczną, decydentów i podmioty rynkowe do zapewnienia obywatelom UE infrastruktury, produktów i systemów energetycznych charakteryzujących się największą efektywnością energetyczną na świecie.
W 2011 r. opracowano „Plan na rzecz efektywności energetycznej” przy wykorzystaniu już dostępnych i nowych aktów i regulacji. Ramy efektywności energetycznej obejmują dyrektywy:
- w sprawie efektywności energetycznej (2012/72/UE);
- Ekoprojektu (2009/125/WE) dot. produktów i budynków;
- w sprawie etykietowania energetycznego (2010/30/UE) zastąpioną rozporządzeniem 2017/1369;
- w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (2010/31/UE).
Weryfikacja stanu realizacji celu ujawniła, że jest on możliwy do osiągnięcia jedynie po dokonaniu ponownego przeglądu dyrektyw dot. efektywności energetycznej. 30 listopada 2016 r. Komisja przedstawiła pakiet wniosków ustawodawczych „Czysta energia dla wszystkich Europejczyków” mający na celu dostosowanie prawodawstwa UE w zakresie energii do nowych celów klimatycznych i energetycznych na 2030 r. oraz przyczynienie się do realizacji celów unii energetycznej z 2015 r. Zaproponowano zwiększenie celu o 30 proc. do roku 2030 i wzmożenie wysiłków krajów członkowskich.
Dyrektywy unijne o oznaczeniach
Dyrektywa Ekoprojektu (2009/125/WE) wskazuje wymogi dotyczące Ekoprojektu (Ecodesign) dla produktów zużywających energię. W zakresie kotłów na paliwo stałe jej przepisy ustalają wymagania już na etapie projektowania urządzenia tak, aby po wprowadzeniu do obrotu projektowane rozwiązania były dostępne nie tylko na potrzeby wykonania badań i osiągnięcia wyśrubowanych laboratoryjnych parametrów, ale dla użytkownika końcowego.
Przepisy ustalają również wymagania w zakresie wydawania deklaracji zgodności WE oraz oznakowania CE na wyrobach.
To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. W internecie za darmo!
Tekst: Tomasz Nowak
Zdjęcie: pixabay.com
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE