12 stycznia Towarowa Giełda Energii (TGE) uruchomiła rynek kontraktów terminowych na zielone certyfikaty, dzięki którym producenci energii z OZE objęci systemem świadectw pochodzenia i sprzedający certyfikaty na giełdzie będą mogli przewidzieć swoje przychody.

Reklama

– Plany uruchomienia notowań forwardów na zielone certyfikaty to efekt naszych konsultacji z uczestnikami rynku, którym zależy na zapewnieniu większej przewidywalności cen tych praw majątkowych. Angażując się we współpracę z nimi, ustawodawcą oraz organizacjami branżowymi, wspólnie szukamy rozwiązań, które przyczynią się do efektywnego rozwoju tego rynku – powiedział Ireneusz Łazor, Prezes Zarządu TGE, tłumacząc wprowadzenie nowego instrumentu.

Do tej pory na TGE można było zawierać transakcje z dostawą praw majątkowych wynikających z zielonych certyfikatów jedynie na rynku spot, czyli takim na którym transakcje  są realizowane najpóźniej w drugim dniu roboczym od momentu ich zlecenia.

Jak informuje TGE w komunikacie prasowym, kontrakty terminowe pozwolą na rynkowe określenie ceny praw majątkowych dla OZE w okresach przyszłych, oraz pozwolą uczestnikom rynku na zabezpieczenie ceny i realizacji przyszłych dostaw praw majątkowych. Kontrakty terminowe na OZE będą skierowane do wszystkich uczestników rynku energii elektrycznej i będą doskonałą alternatywą dla transakcji bilateralnych. Będą to kontrakty rozliczane przez Izbę Rozliczeniową Giełd Towarowych S.A., co niewątpliwie wpłynie na bezpieczeństwo rozliczenia zawartych transakcji. – Nasza strategia zakłada rozwój i tworzenie jak najkorzystniejszych rozwiązań dla uczestników rynków odnawialnych źródeł energii. Jesteśmy przekonani, że polityka energetyczna musi uwzględniać nasze krajowe zasoby i promować takie rozwiązania, które stopniowo, na zasadzie ewolucji, będą nas zbliżać do unijnych celów dotyczących optymalnego udziału odnawialnych źródeł energii w całkowitym zużyciu energii – dodał Ireneusz Łazor.

Wprowadzenie rynku kontraktów terminowych dla zielonych certyfikatów ma pomóc producentom energii z OZE, z których wielu ze względu na trwającą od ok. 3 lata nadpodaż zielonych certyfikatów, stanęło na skraju bankructwa lub już zbankrutowało. W 2015 r. średnia cena certyfikatów w notowaniach sesyjnych wyniosła 123,6 zł/MWh i była niższa o 62,93 zł/MWh w porównaniu ze średnią ceną z roku 2014. Nowy instrument TGE ma pozwoli na zabezpieczenie ceny, ale nie wpłynie na ich cenę.

Źródło: TGE

Zdjęcie: Shutterstock

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE