Tak strategiczna dla bezpieczeństwa kraju i społeczeństwa branża jak energetyka, nie powinna podlegać sporom politycznym – pisze redaktor naczelna Beata Klimczak. – Nowy rząd nie odciął się od dobrego kierunku zmian w legislacji i wsparcia dla rozwoju sektora biogazu i biometanu. Kolejna jesień, podobnie jak to było rok temu, gdy wprowadzono tzw. specustawę, ma przynieść ułatwienia w zakresie inwestycji i funkcjonowania instalacji.
Nowe regulacje
W III kwartale br. pod obrady Sejmu trafić ma projekt ustawy „o wiatrakach”, w którego treści znajdą się propozycje dotyczące m.in. wsparcia dla biometanu. Projekt nowelizacji ustawy o OZE jest już po konsultacjach. Przygotowywane są dokumenty, które być może pozwolą opodatkowywać biogazownię rolniczą w ramach działalności rolniczo-hodowlanej, co powinno przełożyć się na zmniejszenie kosztów jej funkcjonowania. Jest ponadpartyjne porozumienie wobec biogazu i biometanu, które wkrótce powinno dać efekty w postaci inwestycji – zwłaszcza w gminach wiejskich. Pozostaje jednak do pokonania kwestia protestów społecznych.
Kongres Biogazu – zarejestruj się!
Brak akceptacji dla tego typu inwestycji wynika z niewiedzy i luk w edukacji lokalnych społeczności. Piszę to z pełną odpowiedzialnością, jako mieszkanka gminy, w której są biogazownie. Dlatego uważam, że w zakresie „uspołecznienia” informacji o biogazie konieczna jest szeroka akcja komunikacyjna, którą na swe barki winny wziąć samorządy. Te mogą przecież współtworzyć spółdzielnie energetyczne z biogazowniami, fotowoltaiką, wiatrakami i produkować tańszy prąd, tym samym obniżając koszty funkcjonowania gminy. Jak to zrobić w praktyce?
Wkrótce na rynku medialnym pojawi się nowy tytuł naszego wydawnictwa – „Zielona gmina”, a w nim dobre przykłady proekologicznych rozwiązań z zakresu gospodarski odpadami, pozyskiwania ciepła i energii, innowacji oraz z prawa i finansów. Serdecznie zapraszam na łamy partnerów biznesowych i samorządy, których rozwiązania pretendują do określenia mianem „zielonych”: bo ekologicznych i ekonomicznych. Będziemy też pisać i rozmawiać o biogazie. Naukowcy, firmy technologiczne i biogazownicy są otwarci na współpracę w tym zakresie.
Tymczasem sprawdź o czym piszemy w najnowszym numerze „Rynku biogazu i biometanu”!
„Rynek biogazu i biometanu” – najnowszy numer
FORUM BRANŻY
- Jakie są plany inwestycyjne firm w zakresie biogazu i biometanu w najbliższym czasie?
WYWIAD NUMERU
- Nie dajmy sobie ukraść krowiego… łajna – poseł dr Marek Sawicki apeluje o wsparcie dla inwestycji realizowanych przez rolników i hodowców
BIOMETAN W POLSCE
- Biometan to szansa dla naszej gospodarki – twierdzi Łukasz Tomaszewski, dyrektor Departamentu Odnawialnych Źródeł Energii Ministerstwa Klimatu i Środowiska
- Nowe wsparcie dla biogazu i biometanu na horyzoncie
- Można już zatankować bioLNG w Polsce!
7. KONGRES BIOMETANU 2024 – RELACJA
- Gospodarka czeka na biometan, inwestorzy na wsparcie
BIOMETAN W PRAWIE
- Co ma wiatrak do biometanu…
BIOGAZ W UE
- Przegląd systemów wsparcia biogazu i biometanu w państwach UE
BIOGAZ W POLSCE
- Biogaz potrzebuje nie tylko pieniędzy – tłumaczy Marcin Białek, prezes spółki Biogas System S.A.
- Branża interweniuje w sprawie nowych podatków dla biogazowni
BIOGAZ W PRAKTYCE
- Decyzje środowiskowe dla biogazowni i biometanowni
- Biogazownia potrzebuje ekspertów
MIKROBIOGAZOWNIA W PRAKTYCE
- Jak turyści produkują biogaz w Łebie
TECHNOLOGIE
- Maksymalna wydajność silników na biogaz z Mobil Pegasus
- EnviThan – uszlachetnianie biogazu do biometanu
POFERMENT
- Poferment w obrocie – jak się sprawdza nowe prawo?
- Co może być w pofermencie?
TRANSFORMACJA ENERGETYCZNA
- Biogazownia (z) magazynem energii
Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE