Oddajemy w Państwa ręce najnowszy numer gazety: Rynek Biogazu i Biometanu. Sprawdźcie koniecznie, o czym piszemy w tym numerze!

Reklama

Niech się dzieje… biometan

Od początku roku wiele „nowych” rzeczy jest wokół nas, choć kto grzeszy pamięcią zdaje sobie sprawę, że czasem najlepiej sprawdzają się odkurzone projekty, jedynie z nową nazwą albo delikatnymi modyfikacjami. Tak też widzę opisywany w mediach potencjał inwestycyjny sektora biometanu, który ożywa każdej wiosny, a zamiera na zimę.

Akurat teraz, w nowej wersji, a jednak ze znanymi już lokalizacjami, sektor ów budzi się do życia – znów czekamy, pełni nadziei, na pierwszy metr sześcienny polskiego biometanu. W kontekście wydarzeń w Czechach czy w Ukrainie, chyba byłoby nam po prostu wstyd, jeśli z zapowiedzi wyszłyby… nici. Dlatego mocno trzymam kciuki za prof. Jacka Dacha i instalację w Brodach.

Zaszczytem dla mnie będzie, jeśli jako jedna z pierwszych osób zaproszonych na otwarcie będę mogła zobaczyć polski biometan.

Rynek Biogazu i Biometanu

Z drugiej strony martwią mnie kolejne protesty społeczne wobec inwestycji biogazowych i biometanowych. Słyszę Pasłęk i wiem – inwestor właśnie wykonuje salto mortale. Okolica, w tym biznes, nie rozumie po co ta biometanownia. Powinnam może przestać się dziwić, że człowiek nie chce dopuścić do swojej świadomości, że jest największym producentem odpadów, i że te odpady w końcu go zasypią, jeśli nie zostanie wprowadzona gospodarka obiegu zamkniętego.

Cóż, tłumaczenie zasad ratowania tego świata jest trudne. Jeśli nie zrozumiemy, że odpady trzeba przetworzyć, a najlepiej wykorzystać je energetycznie, nadal będziemy narzekać na… najlepiej na wszystko! A już na pewno na innowacje technologiczne w najbliższym sąsiedztwie. (Dla wyjaśnienia – w mojej gminie jest biogazownia, a będzie kolejna).

O sektorze biometanu, jego problemach i wariantach ich rozwiązania porozmawiamy już w maju podczas Kongresu Biometanu. Spotkanie po raz pierwszy odbędzie się w Sali Ziemi Międzynarodowych Targów Poznańskich, jednej z najnowocześniejszych i największych przestrzeni konferencyjnych w Polsce.

Musicie tam być! Zapraszam! Szczegóły na www.magazynbiomasa.pl

Rynek Biogazu i Biometanu:

Inne wydania.

Napisała: Beata Klimczak

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE