O ile przez dość długi, stanowczo za długi, czas, mieliśmy poczucie, że w branży OZE nic albo niewiele się dzieje  (dobrego), o tyle marzec przyniósł tyle zmian, że trudno je zliczyć. Oby nie okazało się, że tym samym wyczerpano limit zdarzeń na cały 2018 rok…

Reklama
Beata Klimczak
REDAKTOR PROWADZĄCA

Może jednak nie, skoro w połowie miesiąca, a więc zaledwie kilka dni po przyjęciu przez Radę Ministrów nowelizacji ustawy o OZE, minister energii Krzysztof Tchórzewski zapowiedział, że w połowie roku możemy spodziewać się aukcji na budowę biogazowni – i to nie tylko rolniczych. Mówił także o tym, że na wsparcie biogazowni kierowane będą spore środki.

A deklarację tę złożył w programie „Rozmowy niedokończone” na antenie Radia Maryja. To ma znaczenie.

Słowa ministra i zaawansowanie prac nad nowelizacją ustawy o OZE na pewno wielu przedstawicieli branży biogazowej, a zwłaszcza potencjalnych inwestorów, mogą napawać optymizmem. Także w naszej ocenie sprawy te powinny diametralnie zmienić sytuację w Polsce – oczywiście na lepsze.

Biogazownie kojarzone mają być z czystą, zadbaną i nowoczesną polską wsią, w której w pełni wykorzystuje się pozostałości po produkcji rolniczej, a także przetwórczej, a z wyprodukowanego w ten sposób biogazu czerpie zyski. Oby tak się stało. A zainteresowanych tematem zapraszam do udziału w „Warsztatach biogazowych” oraz I Narodowym Kongresie Biometanu, które Biomass Media Group organizuje w najbliższych tygodniach.

Mamy też dobre informacje dla producentów pelletu – już w czerwcu w Trójmieście odbędzie się European Pellet Conference, którą poprzedzi III Forum Pelletu. Obecność zapowiedzieli przedstawiciele branży pelletowej z kilkunastu europejskich krajów. To spotkanie niewątpliwie należy uznać za sukces Polskiej Rady Pelletu, której reprezentanci potrafili przekonać członków EPC, że to właśnie u nas, w Polsce, warto się spotkać i rozmawiać o przyszłości pelletu w gospodarce Europy.

Polecam także Państwa lekturze interesujący wywiad z Markiem Pitułą z Polskiego Stowarzyszenia Biometanu, który wyjaśnia rolę biometanowni, jakie wkrótce powinny powstać w naszym kraju.

Warto zapoznać się także z tematem wysp poligeneracyjnych, których technologie opracowało konsorcjum z Rafako S.A. na czele oraz z osiągnięciami firmy Solaris Bus&Coach S.A., która już od dawna zmierza drogą ku bezemisyjności!

 

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE