28 marca grupa 14 stowarzyszeń branżowych Unii Europejskiej zapoczątkowała międzysektorową koalicję działającą na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym. Opublikowano dokument opisujący wspólne wyzwania, potrzeby i rozwiązania. Podkreślono w nim, jak ważny jest rozwój sektora biomasy.

Reklama

Koalicja ma na celu przedstawienie decydentom UE wspólnej wizji działań do 2030 r. Członkami grupy są dystrybutorzy wysokiej jakości produktów drewnopochodnych oraz dostawcy rozwiązań w zakresie energii odnawialnej. Inicjatywę wspierają właściciele i zarządcy lasów w UE.


Czytaj również: Naładuj swój telefon ładowarką na pellet i biomasę!


Przejście na gospodarkę obiegu zamkniętego

Koalicja popularyzuje produkty oparte na biotechnologii. Grupa zaangażowana jest w zrównoważone zarządzanie lasami, przejście na zerową emisję netto i tworzenie nowych miejsc pracy. Działania te umożliwią rozwój gospodarki obiegu zamkniętego.

— Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, nadszedł czas, aby gospodarka o obiegu zamkniętym była istotna dla polityki UE. Chcemy stworzyć w pełni zintegrowany europejski łańcuch wartości — stwierdził przedstawiciel Bioenergy Europe, jednej z firm należących do koalicji.

Koalicja ma nadzieję współpracować z instytucjami UE. Chce w ten sposób pomóc w stworzeniu sprzyjającego środowiska politycznego, aby odpowiednie sektory mogły wspólnie działać w celu łagodzenia zmian klimatu.


Czytaj również: W kierunku zeroemisyjnej energetyki. PGE otworzyła Centrum Badań i Rozwoju GOZ


Rozwój sektora biomasy kluczowy dla gospodarki UE

Koalicja stworzyła dokument dotyczący rozwoju gospodarki obiegu zamkniętego. Stwierdzono w nim, że do osiągnięcia celów i przyczynienia się do realizacji priorytetów UE potrzebne jest:

  • odsunięcie UE od surowców kopalnych poprzez zastępowanie ich paliwami o neutralnej emisji CO2
  • tworzenie zrównoważonych i przyjaznych dla klimatu produktów
  • zaspokajanie rosnącego zapotrzebowania na surowce wtórne
  • utrzymanie i rozwój ekosystemów leśnych, a tym samym zwiększenie korzyści środowiskowych i klimatycznych płynących z lasów UE

— Odnawialne rozwiązania powinny opierać się na zrównoważonych produktach z biomasy. Stanowią one kluczową część łańcucha wartości opartego na drewnie i są istotne dla gospodarki UE. Najwyższy czas, aby unijni decydenci w końcu to uznali. Koalicja jest głęboko przekonana, że możemy znacząco przyczynić się do ograniczenia emisji paliw kopalnych do 2030 r. — skomentował Jean-Marc Jossart, sekretarz generalny Bioenergy Europe.

Rynek pelletu – nowy numer Magazynu Biomasa:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: Bioenergy Inside

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE