Kuchenka turystyczna zasilana pelletem i biomasą, która zagotuje wodę na herbatę i naładuje telefon komórkowy w tym samym czasie? To możliwe!

Reklama

Taka kuchenka to ekologiczne rozwiązanie. Umożliwia szybkie gotowanie prostych posiłków dosłownie w każdych warunkach. Ponadto urządzenie jest niezwykle poręczne i zajmuje mało miejsca.

Kuchenka i ładowarka w jednym

Kuchenka zasilana jest drewnem i jego pochodnymi, dlatego też doskonale sprawdza się na rozmaitych wyprawach. Można wykorzystać pellet albo znaleźć trochę suchej trawy, szyszek, kory drzewnej, igliwia lub gałązek.

Efektywny system spalania bezdymowego sprawia, że naczynia stojące na urządzeniu prawie się nie osmalają. Wszystko zależy od rodzaju użytego paliwa – wilgotne drewno będzie dymić bardziej, podobnie żywiczne.

Dodatkowo energia wytwarzana podczas gotowania zasila, za pomocą kabla USB, dowolny drobny sprzęt elektroniczny, np.: telefon komórkowy, smartfon, odtwarzacz MP3, lampę LED, czołówkę lub akumulatory. Bateria potrafi kumulować prąd, dzięki czemu kuchenkę można naładować przed wyjazdem, a na wycieczce bezproblemowo korzystać z urządzenia.


Czytaj również: Pięć mitów dotyczących pelletu. Obalamy je wszystkie!


Kuchenka CampStove

Ekologiczną kuchenkę na pellet i biomasę stworzyła między innymi firma Biolite. Ich urządzenie CampStove otrzymało w 2012 r. prestiżową nagrodę Innovation By Design Award w kategorii Consumer Goods. Aktualnie dostępna do kupienia jest nowsza wersja – CampStove2+.

Urządzenie okazało się na tyle ciekawym rozwiązaniem, że znalazło się nawet w Muzeum Techniki w Wiedniu, jednym z największych tego rodzajów obiektów w Europie, które może poszczycić się imponującą kolekcją eksponatów gromadzonych od 1908 r. Kuchenka zasilana pelletem i biomasą od 2017 roku jest elementem stałej ekspozycji.

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: Paker

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE