Kocioł Forest o mocy 25 kW firmy Budmet Nocoń, którego pracę będziemy Państwu raportować przez kilka najbliższych miesięcy, został zainstalowany w kotłowni domu jednorodzinnego. Rozruch kotła to kwestia jednego dnia, w trakcie którego m.in. należy sprawdzić sprawność pomp, drożność systemu grzewczego, a także kąt nachylenia podajnika pelletu. Tylko dokładne dopasowanie wszystkich elementów zapewni sprawne i niemal bezobsługowe użytkowanie. Dlatego przy rozruchu kotła konieczna jest obecność wykwalifikowanego fachowca.
Na etapie instalacji kotła pomieszczenie kotłowni musi być już gotowe. Warto upewnić się, że spełnia ono najważniejsze wymogi. Przede wszystkim trzeba zadbać o odpowiedni ciąg kominowy. Jeśli montaż kotła odbywa się w budynku ze starą instalacją kominową, wtedy najlepiej wyczyścić komin oraz sprawdzić, czy spełnia oczekiwania postawione w dokumentacji techniczno-ruchowej zakupionego urządzenia. Przed montażem należy także sprawdzić, czy w pomieszczeniu jest odpowiednia wentylacja. Wskazane jest sprawdzenie, czy kratki maskujące otwory wentylacyjne są czyste oraz czy przypadkiem nie zostały czymś przysłonięte. Każdy świadomy inwestor przyjrzy się także miejscu, w którym zaplanował umieścić kocioł. Tuż przed montażem znamy dokładne wymiary kotła, warto więc upewnić się, że przestrzeń, którą zaplanowaliśmy na nasz kocioł, zapewnia swobodny dostęp w przypadku czynności konserwacyjnych czy serwisowych. Podłoże, na którym stanie urządzenie, powinno być niepalne, izolowane termicznie, a jego wymiary powinny być minimum 200 mm większe, z każdej strony, od podstawy kotła.
Montaż kotła
Montaż kotła pelletowego odbywa się dokładnie w taki sam sposób, jak podobnego urządzenia na węgiel czy miał. Z pozoru z instalacją poradzi sobie więc każdy wykwalifikowany fachowiec, który z kotłami miał już wcześniej do czynienia. Kluczowy jest jednak moment rozruchu, który musi śledzić osoba znająca instalacje pelletowe. Powód? Ustawienie kąta nachylenia podajnika do pelletu, czasu zasypu palnika czy odpowiednie podpięcie sterowania, to teoretycznie nic trudnego, faktycznie jednak te czynności mają ogromny wpływ na późniejszą wydajną pracę urządzenia. W Polsce działa wiele firm związanych z instalacjami grzewczymi. Jak w tym ogromie możliwości wybrać odpowiednią osobę, dzięki której instalacja naszego urządzenia przebiegnie bezproblemowo? Warto kierować się kilkoma prostymi wskazówkami. Przede wszystkim należy zadać pytania dotyczące tego, jak będzie przebiegać instalacja, szczególnie w odniesieniu do wymogów producenta przeczytanych w dokumentacji techniczno- -ruchowej. Od razu wyczujemy, czy nasz fachowiec posiada wiedzę z zakresu różnych rozwiązań instalacyjnych. Kupując kocioł pelletowy, przede wszystkim zadajmy instalatorowi pytanie: czym jest pellet? Choć brzmi to trywialnie, fachowiec zajmujący się instalacją tego typu kotłów, na pewno posiada wiedzę na temat pelletu, w jaki sposób jest on produkowany oraz powinien umieć wyjaśnić nam różnicę między paliwem certyfikowanym a przemysłowym. Warto znaleźć odpowiedniego instalatora już na etapie modernizacji lub budowy kotłowni. Powinien on udzielić rad i podpowiedzieć, jak zorganizować kotłownię, aby była możliwie najbardziej funkcjonalna. Usługi świadczone przez instalatora powinny być kompleksowe. Jeżeli inwestorowi zaleca się zatrudnienie dodatkowych fachowców (np. hydraulika), musimy mieć świadomość, że jest to człowiek, który narazi nas na dodatkowe, niepotrzebne koszty podczas montażu kotła. W wyborze instalatora pomóc nam mogą również producenci urządzeń grzewczych. Zdarza się, że dysponują oni własnymi usługami montażowymi lub posiadają listę autoryzowanych polecanych przez siebie serwisantów/instalatorów.
Prąd i woda
Niebagatelne znaczenie, przed montażem kotła, ma również przygotowanie instalacji elektrycznej. większość sterowników oraz urządzeń z nimi współpracujących pracuje pod napięciem 230 V. Podłączenie musi być wykonane zgodnie z normą pn-Hd 60364-1:2010. Gniazdko, do którego podłączony zostanie kocioł, musi posiadać skuteczną ochronę przeciwporażeniową. Przed podłączeniem kotła do starej instalacji c.o. należy dokonać płukania, w celu usunięcia zalegającego w grzejnikach i rurach szlamu. Jakość wody ma zasadniczy wpływ na żywotność kotła i sprawność pracy urządzeń grzewczych oraz całej instalacji. Woda o nieodpowiednich parametrach jest przyczyną korozji powierzchni wymiany ciepła urządzeń grzewczych, rur przesyłowych oraz powoduje ich zakamienianie. Może również doprowadzić do uszkodzenia lub zniszczenia instalacji grzewczej. Woda do zasilania kotłów powinna być wolna od zanieczyszczeń mechanicznych i organicznych oraz spełniać wymagania pn-93/C04607.
Warto się dokształcić
Przed montażem kotła warto zaoszczędzić sobie dodatkowego stresu i przygotować się merytorycznie do etapu instalacji. Nieocenionym źródłem wiedzy na temat zakupionego urządzenia jest jego dokumentacja techniczno-ruchowa. Większość wiodących producentów udostępnia ją na swoich stronach internetowych. Warto zapoznać się z prezentowaną w nich treścią. Szczególną uwagę należy zwrócić na warunki utrzymania gwarancji urządzenia. Dokładne zapoznanie się z dokumentacją pozwoli nam nie tylko na sprawdzenie, czy aby na pewno kotłownia jest dobrze przygotowana przed instalacją, ale także przygotuje nas na rozmowę z przyszłym instalatorem. Przy montażu kotła pelletowego producenci najczęściej polecają włączyć do układu grzewczego bufor. Nie bez znaczenia jest także zabezpieczenie, pozwalające na utrzymanie stałej temperatury wody kotłowej (najczęściej są to temperatury rzędu 55 lub 45°C). Poznanie tego typu wymogów instalacyjnych pozwala na zadawanie bardziej trafnych pytań potencjalnym instalatorom, a więc ułatwi podjęcie decyzji, z kim podjąć współpracę.
Artykuł został opublikowany w Magazynie Biomasa nr 11/2016
Zdjęcie: Archiwum Budmet Nocoń