W miejscowości Bronkhorstspruit w RPA od wielu lat funkcjonuje obiekt o nazwie Bio2Watt. Climate Fund Managers udzieliło afrykańskiej spółce energetycznej wsparcia finansowego, dzięki czemu będzie możliwa rozbudowa biogazowni.
Obiekt ma 4,8 MW mocy, a planowana rozbudowa biogazowni ma ją zwiększyć do 9,8 MW. Wsparcie finansowe udzielone na ten cel przez CFM wyniesie 38,5 mln USD. Szacuje się, że dzięki powiększeniu obszaru, uda się w procesie fermentacji beztlenowej zutylizować 240 tys. ton odpadów rocznie. Powstała w ten sposób energia cieplna zostanie zmieniona na elektryczną i popłynie do Tshwane, gdzie zasili fabrykę BMW.
Rozbudowa biogazowni przyniesie korzyści
W RPA około 3,67 mln ton odpadów rocznie nie jest poddawanych zbiórce i przetwarzaniu. W wynik tego powstają nielegalne składowanie, ale to nie jedyny problem tego państwa z gromadzącymi się śmieciami. Kiedy już udaje się umieścić je na składowiskach, dochodzi do niekorzystnych zjawisk chemicznych.
Odpady biodegradowalne rozkładają się, wytwarzając przy tym metan i ciecze. Gaz ulatnia się do atmosfery jako gaz cieplarniany, a ciecze rozlewają się wśród różnego rodzaju tworzyw sztucznych i innych materiałów, przez co mogą przenosić z nich szkodliwe chemikalia do gruntu oraz zbiorników wodnych.
W biogazowniach odpady przekształcane są na energię i nawóz, ograniczając szkodliwe skutki ich składowania. Rozbudowa zakładu energetycznego pomoże zmniejszyć emisję dwutlenku węgla nawet o 48 tys. ton rocznie.
Warsztaty biometanowe – 17 lutego 2023 r. w Przybrodzie
Projekt biogazowy z pomocą finansową
Dla RPA wszelkie inwestycje mające wspomóc energetykę są niezwykle istotne. Odnotowuje się tam niezaspokojone potrzeby energetyczne na poziomie około 21 000 MW. Popyt przekraczający podaż powoduje problemy w postaci zakłóceń poprawnej pracy sieci, co wiąże się z kosztami ponoszonymi przez całe społeczeństwo. Rozbudowa biogazowni i dalsze planowanie tego typu inwestycji to sposób na rozwiązanie problemów zarówno w kwestii gospodarowania odpadami, jak i dotyczących kryzysu energetycznego w Afryce Południowej.
Climate Fund Managers to instytucja, której siedziba mieści się w Niderlandach. Jej główny cel to wspieranie państw rozwijających się w dążeniu do zrównoważonej gospodarki.
Biomasa w ciepłownictwie i energetyce:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Zdjęcie: pixabay
Źródło: CFM