Kryzys klimatyczny wymaga wdrażania innowacyjnych rozwiązań. Jednym z nich jest rolnictwo regeneratywne. Dąży ono do zrównoważenia sektora upraw roślinnych i budowania potencjału plonotwórczego gleb.

Choć Bayer kojarzy się wielu osobom głównie z przemysłem farmaceutycznym, to jest on także potentatem w zakresie innowacyjnych rozwiązań dla rolnictwa. Założenie firmy są takie, że rolnictwo regeneratywne zredukuje emisję CO2, a jednocześnie zwiększy ilość produkowanej żywności.

Reklama

Biogazownie w Polsce – rolnicze i komunalne na jednej mapie!


Technologie w służbie gleby

Podstawowym filarem rozwoju rolnictwa mają stać się technologie informatyczne. Cyfryzacja ułatwi zwiększenie plonów, jak również bardziej rozsądne gospodarowanie nawozami i środkami ochrony roślin. Już niedługo dla rolników wielkość zbiorów i zysk będą miały ścisłe połączenie z danymi, jakie będą zbierane na temat ich upraw na cyfrowych platformach. Monitorowanie roślin otwiera drogę dla rolnictwa precyzyjnego, zorientowanego na skuteczne wykorzystywanie zasobów i ograniczenie szkód środowiskowych. Bayer wraz z Microsoftem opracowuje chmurę, która pomoże gromadzić dane o uprawie i szybko wykrywać choroby roślin.


Czytaj też: Biopaliwo z tytoniu to obiecujący kierunek


Inne filary rozwoju

Ważnym punktem rozwoju rolnictwa jest wprowadzanie nowych odmian i hybryd, które są lepiej przystosowane do zmian klimatu, bardziej odporne na szkodniki oraz choroby, efektywniejsze pod względem plonowania i łatwiejsze w zbiorze. Nowością jest wprowadzanie odmian przystosowanych do upraw bezorkowych, co przyczynia się do ograniczania erozji gleb. W 2022 r. Bayer dodał do swojej oferty nasiennej 500 nowych odmian i hybryd. Przedstawiciele firmy wskazują jednak, że unijne przepisy zakazujące GMO praktycznie uniemożliwiają korzystanie z nich na Starym Kontynencie. Zmodyfikowane nasiona są dystrybuowane na cały świat, jednak Bayer liczy, że kiedyś otworzy się na nie także rynek europejski.

Zmiany muszą dotyczyć także zwiększenia skuteczności działania środków ochrony roślin. Firma inwestuje w badania tego obszaru i w zeszłym roku udało się jej wprowadzić na rynek 10 nowych preparatów. Ich formuły są oparte na rozwiązaniach biologicznych i innowacjach z zakresu działania mikrocząsteczek. To substancje, które nie pozostają w glebie, a ponadto przyczyniają się do ochrony bioróżnorodności.

Dla rolnika zyskiem oraz istotną częścią działalności, zdaniem firmy Bayer, ma stać się także sekwestracja dwutlenku węgla. Carbon capture będzie poniekąd wymuszony ze względu na standardy, jakie są wprowadzane w UE i na całym świecie.

Rolnictwo regeneratywne obejmie 160 mln ha


Czytaj też: Kolejne zmiany w rejestrze KOWR. Są trzy nowe biogazownie


Bayer zakłada, że do połowy kolejnej dekady rolnictwo regeneratywne uda się wdrożyć na 160 mln ha. Będzie się to działo poprzez propagowanie przedstawionych rozwiązań, które w opinii firmy są niezbędne, aby zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe oraz ograniczyć zmiany klimatu i marnotrawstwo wody.

Biomasa w ciepłownictwie i energetyce

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Zdjęcie: freepik

Źródło: Bayer

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE