Pellet to paliwo, które w wielu obszarach nie ma sobie równych. Na tle innych odnawialnych źródeł energii (OZE), takich jak fotowoltaika czy pompy ciepła, pellet – w lokalnym zastosowaniu – prezentuje się znacznie lepiej, bo ma istotnie mniejszy ślad węglowy. Do jego produkcji nie są wymagane tzw. metale ziem rzadkich. A ilość energii elektrycznej potrzebna do jego powstania jest, w porównaniu z energią pobieraną przez pompy ciepła, znikoma.


GDZIE KUPIĆ DOBRY PELLET? SPRAWDŹ NA NASZEJ MAPIE!


Rola pelletu

O tym, że biomasa jest w Polsce uznawana za odnawialne źródło energii możemy dowiedzieć się z Ustawy o odnawialnych źródłach energii1. Ten sam akt prawny definiuje również samą biomasę jako „ulegającą biodegradacji część produktów, odpadów lub pozostałości pochodzenia biologicznego z rolnictwa, w tym substancje roślinne i zwierzęce, leśnictwa i związanych działów przemysłu, w tym rybołówstwa i akwakultury, przetworzoną biomasę, w szczególności w postaci brykietu, pelletu, toryfikatu i biowęgla, a także ulegającą biodegradacji część odpadów przemysłowych lub komunalnych pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, w tym odpadów z instalacji do przetwarzania odpadów oraz odpadów z uzdatniania wody i oczyszczania ścieków, w szczególności osadów ściekowych, zgodnie z przepisami o odpadach w zakresie kwalifikowania części energii odzyskanej z termicznego przekształcania odpadów”2, co jednoznacznie wskazuje, że pellet drzewny należy do tej właśnie grupy źródeł energii.

Reklama

Trzeba tu jednocześnie wskazać nieoczywisty w Polsce fakt, że biomasa jest w istocie niewyczerpywalną energią słoneczną zmagazynowaną za pomocą procesu fotosyntezy, która w węglowodorach syntezowych z jednego mola dwutlenku węgla akumuluje 470 kJ energii chemicznej3.

Zmiany klimatyczne

Kluczowe znaczenie dla oceny przydatności paliwa ma jego wpływ na klimat. Dokładniej chodzi o emisję dwutlenku  węgla do atmosfery biorąc pod uwagę cały cykl od powstania (produkcji) do jego zużycia. Jest to istotne, gdyż  zwiększenie ilości w CO2 atmosferze powoduje niekorzystny, dodatni bilans energetyczny Ziemi, co zwiększa efekt cieplarniany. Temperatura powierzchni Ziemi oraz oceanów rośnie, a to z kolei wpływa na nasilenie się niebezpiecznych dla człowieka zjawisk pogodowych.

Istnieją symulacje pokazujące, że nadmierny wzrost średniej temperatury powierzchni naszej planety może doprowadzić do powstania warunków uniemożliwiających przetrwanie gatunku ludzkiego. Dlatego należy przeciwdziałać niepotrzebnemu używaniu np. paliw kopalnych, które zwiększają ilość dwutlenku węgla w atmosferze.

Najczęściej mówi się w tym kontekście o węglu i ropie naftowej, ale dotyczy to również gazu ziemnego. Trzeba zauważyć, że biomasa stała (w tym pellet), gdy wykorzystywana do ogrzewania, jest neutralna klimatycznie. Wynika to za faktu, że podczas tworzenia się drewno pobiera z atmosfery dokładnie tyle samo CO2, ile emituje podczas spalania. Bilans tej emisji jest więc zerowy.

Cały artykuł przeczytasz w naszym raporcie pelletowym. Pobierz go za darmo poniżej:

Raport Pellet drzewny w Polsce

Pobierz raport

Wyślij link na adres:

Zaznaczenie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie od Biomass Media Group Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu drogą e-mailową newslettera oraz innych informacji handlowych w celu marketingu bezpośredniego, która jest świadczeniem wzajemnym w zamian za otrzymanie możliwości pobrania określonych treści. Zgoda ta może zostać wycofana w dowolnym momencie poprzez wykorzystanie linku dezaktywacyjnego dostępnego w każdej wiadomości. Więcej informacji na temat przetwarzania Twoich danych znajdziesz w Polityce prywatności [https://magazynbiomasa.pl/polityka-prywatnosci/].

Zdjęcie: Shutterstock

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE