Rewitalizacja podwórek stała się już specjalnością Słupska. Między innymi za takie działania nagradzany był w konkursie Eco Miasto. Niektóre z nich to już wizytówki, na innych trwają prace. Duże i małe, często inspirowane i wykonywane rękoma samych mieszkańców.


REKLAMA

Reklama

Z roku na rok przybywa w Słupsku pięknych, zielonych podwórek. Powstają na niezagospodarowanych wcześniej terenach i w miejscach, które zdegradował czas i ludzie. Czasami są to wielkie przedsięwzięcia, obejmujące wyburzenia zrujnowanej zabudowy – starych garaży, komórek, składzików – odwodnienie, wykonanie oświetlenia, nawierzchni, założenie terenów i postawienie małej architektury.

W innych przypadkach wystarczają drobniejsze prace – zrobienie skwerów, skrzynek zieleni, malowanie. I co ważne – często wykonują je sami mieszkańcy przy wsparciu wybranej przez miasto organizacji pozarządowej.

Rewitalizacja podwórek trwa

Bardzo zmieniło się na przykład podwórko pomiędzy ulicami Kołłątaja, Konopnickiej i Wileńskiej. Niegdyś było zdegradowanym i niezagospodarowanym terenem, a dziś miejscem, gdzie po prostu chce się wyjść, a w dodatku jest po co. Dla najmłodszych powstał tu ogrodzony plac zabaw, dla aktywnych siłownia plenerowa, dla wszystkich znakomite miejsce do sąsiedzkich spotkań.

Można posiedzieć w nowej altance lub na jednej z licznych ławek, patrząc na zieleń. Zainstalowane zostało tu także oświetlenie i kanalizacja deszczowa. Plac zabaw i siłownia pod chmurką powstały także pomiędzy ul. Długą i Ogrodową, ale przede wszystkim w ramach kontynuacji rewitalizacji centrum mieszkańcy zyskali tu Dom Sąsiedzki.

W charakterystycznym, chabrowym budynku dzieci mają swoją świetlicę, a dorośli pomieszczenia do spotkań z aneksem kuchennym. Na placu wokół budynku można nie tylko się pobawić i poćwiczyć, przygotowano tu też ogród społeczny z rabatami, na których mieszkańcy będą mogli uprawiać różne gatunki roślin i zakładać miniogrody.

To tylko fragment artykułu. Cały znajdziesz w magazynie Zielona gmina. W internecie za darmo!


Inne wydania magazynu Zielona Gmina znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i sprawdź!

Tekst: Kamilla Placko-Wozińska
Zdjęcie: UM Słupsk
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE