Unia Europejska szuka wyjścia z kryzysu energetycznego spowodowanego rosyjską inwazją na Ukrainę. „Europa musi pilnie zdywersyfikować i zmniejszyć swoją zależność od rosyjskiego gazu, jednocześnie realizując ambitne cele klimatyczne” – twierdzi Harmen Dekker, dyrektor generalny Europejskiego Stowarzyszenia Biogazu (EBA). Rozwiązaniem są odnawialne źródła energii.

Reklama

REPowerEU

Komisja Europejska opracowuje plan uniezależnienia Europy od rosyjskich paliw kopalnych do 2030 r. Projekt REPowerEU w pierwszej kolejności koncentruje się na znalezieniu alternatywnych dostaw gazu w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Jednocześnie plan Komisji Europejskiej zakłada podejmowanie działań w zakresie zwiększenia udziału ekologicznych źródeł energii, w tym przede wszystkim zwiększenie produkcji i importu biometanu i wodoru ze źródeł odnawialnych.

OZE – niewyczerpane źródło czystej energii

-Odnawialne źródła energii są tanim, czystym i potencjalnie niewyczerpanym źródłem energii i zamiast finansować przemysł paliw kopalnych gdzie indziej, one tworzą tu miejsca pracy. Wojna Putina na Ukrainie pokazuje, jak pilne jest przyspieszenie przejścia na czystą energię.  – mówił wiceprzewodniczący ds. Europejskiego Zielonego Ładu, Frans Timmermans.

Biogaz i biometan

Uruchomienie różnorodnych projektów OZE w ramach REPowerEU ma zmniejszyć zależność energetyczną od Rosji. Unijni politycy ogromny potencjał dostrzegają w energetyce słonecznej i wiatrowej. Niemniej jednak bardzo istotne są wg Komisji wytwarzane z odpadów rolnych i spożywczych biogaz i biometan, w rozwój których należy inwestować.

Biorąc pod uwagę okoliczności, ustawodawcy mogą chcieć rozważyć zwiększenie celów Fit for 55 w zakresie energii odnawialnej.

Podwojenie celu Fit for 55 dla biometanu doprowadziłoby do produkcji 35 mld metrów sześciennych rocznie do 2030r. W ten sposób, biometan wykorzystując zrównoważone źródła biomasy, takie jak odpady i pozostałości rolnicze, zastąpiłby ponad 20% gazu obecnie importowanego z Rosji na teren UE.

Rynek biogazu i biometanu:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

 

Źródło: bbc.com, bioenergy-news.com, KE

zdjęcie: Sébastien Bertrand/Wikipedia

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE