Polska Izba Ubezpieczeń przygotowała raport, który charakteryzuje, jak będzie wyglądać polska gospodarka w realiach zmian klimatycznych. Prognozy są mocno niepokojące spadek PKB może wynieść nawet 10%.

O  zagrożeniach oraz zarządzaniu ryzykiem klimatycznym mówi druga edycja raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń, „Klimat rosnących strat. Rola ubezpieczeń w ochronie klimatu i transformacji energetycznej”, opracowana we współpracy z EY. Analiza obejmuje wiele aspektów, takich jak polska gospodarka, poziom strat spowodowanych przez zmiany klimatyczne, czy potencjalne sposoby walki ze zmianami.

Reklama

Czytaj też: Polska od lat nieustannie znajduje się w stanie suszy hydrologicznej


To dopiero początek problemów

Przewiduje się, że do 2050 roku temperatury wzrosną o 2°C. Jeżeli do tego dojdzie, to ekstremalne susze będą pojawiać się 2,4 razy częściej niż przed rozpoczęciem ery przemysłowej. Odbije się to negatywnie na gospodarce wszystkich państw. Optymistyczny scenariusz dla Polski przewiduje spadek PKB o 3%, a przy założeniu pesymistycznych prognoz, spadek może wynieść nawet 10% PKB.

Największe zagrożenie stanowi nałożenie się suszy hydrologicznej, która już od lat jest obserwowana w Polsce oraz suszy meteorologicznej. W ostatnim czasie nastąpiło zakłócenie odbudowywania się zasobów wodnych, a przyczyną tego stanu rzeczy są susze z lat 80-tych i 90-tych zeszłego wieku.


Czytaj też: Światowy kryzys – temperatury w wielu częściach świata przekroczyły 50°C


Zmiany klimatyczne a ubezpieczenie

Zmianom klimatycznym towarzyszą ekstremalne warunki pogodowe, a więc nawalne deszcze, podtopienia, burze, grad czy huragany. Od 2016 do 2021 r. takie zdarzenia były zgłaszane przez zakłady ubezpieczeniowe do UKNF 273 razy, a łączna kwota odszkodowań za nie wyniosła 3,622 mld zł.

Polacy okazują się dobrze zabezpieczać na wypadek wystąpienia katastrof naturalnych. Ubezpieczenia domów jednorodzinnych na wypadek huraganu obejmuje 71% budynków należących do osób fizycznych, a 63% jest ubezpieczone na wypadek powodzi.

Rola zakładów ubezpieczeń w transformacji energetycznej jest różnorodna. Po pierwsze zapewniają one bezpieczeństwo instalacji, a po drugie pełnią funkcję inwestora. Zakłady ubezpieczeń wpompowują finanse w projekty, przez co przyczyniają się do walki ze zmianami klimatycznymi.

Raport prezentuje sytuację Polski w relacji do całego świata przedstawia szanse, zagrożenia i analizuje niezbędne kroki dla bezpieczeństwa. Dostępny jest pod linkiem.

Biomasa w ciepłownictwie i energetyce

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Zdjęcie: freepik/vecstock

Źródło: Polska Izba Ubezpieczeń

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE