Należąca do ORLENu rafineria w Możejkach zredukuje emisje CO2 poprzez inwestycję w OZE. Wkrótce na terenie zakładu na obszarze 600 tyś. m2 zainstalowana zostanie farma fotowoltaiczna o mocy 42,2 MWp, na którą składać się będzie 68 tys. dwustronnych modułów PV.
Zielona energia z rafinerii
ORLEN, chcąc minimalizować wpływ swojej działalności na środowisko naturalne, podejmuje kroki mające na celu rozwój zero- i niskoemisyjnych źródeł energii. Inwestycja koncernu w farmę fotowoltaiczną, która zostanie zainstalowana na terenie rafinerii w Możejkach pozwoli wyprodukować w ciągu roku około 45 tys. MWh zielonej energii elektrycznej, przeznaczonej na potrzeby własne spółki m.in. do zasilania budynków biurowych i pozostałej infrastruktury rafineryjnej.
– Pozwoli to nie tylko zmniejszyć koszty funkcjonowania zakładu, będzie także wpisywało się w realizowany przez koncern proces transformacji energetycznej – mówi Marek Gołębiewski, Prezes Zarządu ORLEN Lietuva.
Zaplanowana na terenie rafinerii w Możejkach farma fotowoltaiczna powstanie na obszarze 600 tys. m kw. Będzie składała się z 68 tys. dwustronnych modułów PV o mocy 620 Wp każdy. Dwustronne panele są zdolne wytworzyć do 30% więcej energii niż konwencjonalne moduły jednostronnych, bo mogą wychwytywać światło słoneczne zarówno z góry jak i z dołu. Powoduje to wzrost wydajności, szczególnie w pochmurne dni.
Konferencja Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie
45 tys MWh energii elektrycznej
ORLEN inwestuje w budowę instalacji OZE w wielu swoich zakładach. W tym roku powstały już cztery elektrownie fotowoltaiczne w terminalach paliw w Sokółce (o mocy 1,25 MWp), Żurawicy (1,6 MWp), Ostrowie Wielkopolskim (3,1 MWp) oraz na terenie Zakładu Produkcyjnego w Płocku (4,8 MWp). W trakcie budowy jest elektrownia o mocy do 2 MWp, również na terenie rafinerii ORLEN w Płocku. Ponadto, koncern zainstalował 30 mikroinstalacji fotowoltaicznych na stacjach paliw ORLEN w Polsce oraz rozpoczął przygotowania do montażu takich instalacji na kolejnych 40 stacjach. Grupa ORLEN posiada aktualnie ponad 1 GW mocy zainstalowanych w odnawialnych źródłach energii.
Instalacja w rafinerii w Możjkach wyprodukuje rocznie ponad 45 tys. MWh energii elektrycznej, czyli tyle, ile potrzebne jest do naładowania blisko pół miliona samochodów elektrycznych albo pokrycia zapotrzebowania dla około 15 tys. gospodarstw domowych. Wykonawcą inwestycji będzie firma Electrum z Białegostoku.
Biomasa i paliwa alternatywne. Czytaj w internecie
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE