Wyjątkowość technologii RadGas opiera się na wykorzystaniu gazyfikacji do przetwarzania odpadów na biometan i biowodór, jednocześnie wychwytując dwutlenek węgla, który powstaje jako gaz uboczny. To autorska technologia brytyjskiej firmy Advanced Biofuel Solutions Limited.

Zerowa emisja gazów cieplarnianych przy jednoczesnej produkcji biometanu i biowodoru? Technologia ABSL gwarantuje wszechstronność i może okazać się przełomem w sektorze produkcji zrównoważonych biopaliw.

Reklama

– Gazy są zatłaczane do sieci tam, gdzie jest taka możliwość np. biometan trafia do gazociągów w Swindon i Protos. CO2 zostaje albo skroplony (Swindon), albo poddany sekwestracji (Protos). Biowodór służy do celów transportowych w Swindon, gdzie znajduje się lokalny punkt tankowania H2. Protos być może będzie działał na podobnej zasadzie lub przesyłał gaz bezpośrednio do innego zakładu przemysłowego, który potrzebuje H2 do zaspokojenia swoich potrzeb energetycznych. Instalacje RadGas nie generują szkodliwych emisji do powietrza – także w zakresie cząstek stałych oraz dioksyn – mówi Oliver Chesser, dyrektor ds. rozwoju w Advanced Biofuel Solutions Limited.

Technologia RadGas pozwala na wykorzystanie praktycznie dowolnego rodzaju odpadów

Również odpady stałe powstające w zakładach znajdują swoje praktyczne zastosowanie. Po procesie zgazowania plazmowego pozostaje zeszklony popiół, którego używa się jako kruszywa przy budowie dróg.

Potencjał technologii RadGas wynika także z faktu, że w wykorzystującej ją instalacji istnieje możliwość przekształcania praktycznie dowolnego rodzaju odpadów.


Kongres Biogazu – sprawdź!


– W naszych zakładach powstaje paliwo z odpadów (RDF), a do jego produkcji wykorzystuje się przede wszystkim odpady z gospodarstw domowych. Najpierw usuwa się z nich elementy nadające się do ponownego użycia i recyklingu (np. metal, tworzywa sztuczne), a następnie substrat zostaje osuszony i rozdrobniony. Proces RadGas jest „wszystkożerny”, akceptuje każdy surowiec, także biomasę i odpady przemysłowe, o ile zawierają one głównie węglowodory – zaznacza Oliver Chesser.

Przyszłość jest dziś

Pierwszy zakład komercyjny powstał w Swindon. Jego budowę rozpoczęto w 2015, a zakończono w 2022 roku. ABSL jest właścicielem, deweloperem i operatorem technicznym projektu. To pierwszy na świecie obiekt przetwarzający odpady domowe na biometan o jakości sieciowej. Instalacja jest w końcowej fazie rozruchu.

To tylko fragment artykułu. Całym przeczytasz w Magazynie Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Tekst: Daria Lisiecka

Zdjęcie: ABSL

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE