Punkt skupu butelek zwrotnych po piwie już działa w Poznaniu. Mimo że uruchomiła go Kompania Piwowarska, przyjmowane są w nim butelki wszystkich producentów.

Punkt skupu butelek zwrotnych po piwie uruchomiono przed jednym z poznańskich centrów handlowych. Oddając butelkę po piwie Kompanii Piwowarskiej otrzymuje się 50 gr, innych producentów – 30 gr. Projekt ma propagować ideę zwracania butelek i zwiększyć poziom ich odzyskiwania do powtórnego użycia.

Reklama

Dzisiaj, pomimo niekwestionowanych walorów ekologicznych i ekonomicznych, nadal do browarów nie trafiają wszystkie butelki. A można ją ponownie napełnić. To oszczędność pieniędzy i środowiska.


Branżowe wiadomości z Polski. Kliknij i sprawdź!


– Nasz poznański punkt ma dwie niewątpliwe zalety, które odróżniają go od innych tego typu inicjatyw. Po pierwsze, konsumenci mogą spodziewać się pełnej kaucji w wysokości 50 gr w przypadku butelek Kompanii Piwowarskiej. Jest to tyle, ile otrzymaliby w sklepie przy okazaniu paragonu. Po drugie, można do nas przynieść butelkę o pojemności pół litra pochodzącą od każdego polskiego producenta. Pod warunkiem, że będzie ona oznaczona jako zwrotna. Bierzemy na siebie wymianę butelek z innymi browarami, bo chodzi tutaj o wspólny interes branży. By jak najwięcej butelek trafiało ponownie na rynek, a jak najmniej do śmietnika – tłumaczy Jakub Pałasz, odpowiedzialny w Kompanii Piwowarskiej za ten projekt.

Butelka lepsza niż puszka

Butelka zwrotna jest najbardziej ekologicznym opakowaniem piwa dostępnym na sklepowej półce. Szacuje się, że gdyby zaprzestać produkcji szklanych butelek zwrotnych, rocznie powstałoby 600 tys. ton dodatkowych odpadów. A huty musiałyby je przerabiać przez 2 lata, pracując bez przerwy.

Ten rodzaj opakowania jest wykorzystywany dość intensywnie. Wciągu roku przeciętnie cztery razy butelka powraca na rynek, napełniona na nowo piwem. Średnio butelka „żyje w rynku” dwa lata i w tym okresie rotuje dziewięć razy, choć mogłaby być wykorzystana przynajmniej 20 razy. Powodem takiego stanu rzeczy jest niski poziom zwrotności.

Z blisko 1,3 mld butelek zwrotnych, które co roku trafiają na rynek, około 8% nigdy nie wraca do browarów Kompanii Piwowarskiej, co oznacza ponad 110 mln sztuk.

Punkt skupu butelek zwrotnych po piwie w Poznaniu jest inicjatywą pilotażową. Firma nie wyklucza realizacji podobnych punktów w innych lokalizacjach w przyszłości.

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo!

Źródło: Kompania Piwowarska
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE