PSG i Gasnetz Hamburg, niemiecki operator dystrybucji gazu podjęły decyzję o współpracy, która dotyczyć będzie wodoru. To kolejne z serii działań, dzięki którym Polska Spółka Gazownictwa jest coraz bliżej przesyłu wodoru.

Reklama

Przyszłość energetyki to gazy odnawialne

Spółka PSG dostrzega ogromny potencjał gazów odnawialnych.

Przyszłością energetyki są paliwa gazowe będące mieszaniną gazu ziemnego i gazów odnawialnych, a w konsekwencji dystrybucja samych gazów odnawialnych – czytamy w komunikacie.

PSG i Gasnetz Hamburg

W wyniku przyjęcia takiej strategii spółka w marcu podjęła współpracę z niemieckim dystrybutorem gazu w zakresie wodoru. Porozumienie podpisane przez Polską Spółkę Gazownictwa i Gasnetz Hamburg GmbH obejmuje wzajemne wsparcie z zakresu transportu wodoru sieciami gazowymi lub dedykowanymi wodorociągami.

To nie pierwsza współpraca PSG z zagranicznym operatorem systemu dystrybucji gazu. We wrześniu 2023 roku zostało podpisane memorandum o współpracy z francuskim dystrybutorem gazu GRDF, które ma na celu poszukiwanie synergii pomiędzy gazem ziemnym a odnawialnymi źródłami energii w odniesieniu do sieci gazowych.


Zarejestruj się na Kongres Biometanu


Zgodnie z informacjami przekazanymi przez PSG w komunikacie, w marcu 2024 spółka zrobiła duży krok w kierunku przesyłu wodoru, uzyskując dla pierwszego w Polsce gazociągu Świadectwo Oceny Technicznej w zakresie przesyłu gazu ziemnego z jego domieszkami do 20 proc. objętości. Współpraca z Gasnetz Hamburg GmbH ma pozwolić m.in. na wymianę wiedzy i dobrych praktyk w zakresie realizacji zadań operatorskich.

Gasnetz Hamburg to kolejny znaczący dystrybutor gazów, z którym rozpoczynamy współpracę. Jestem przekonany, że dzięki niej rozwiniemy kompetencje związane z budową wodorociągów. Niemiecki operator systemu dystrybucyjnego jest odpowiedzialny m.in. za projekt HH-Wind, w ramach którego wybudowane zostanie docelowo 60 km sieci, która będzie transportowała wodór dla odbiorców przemysłowych w porcie w Hamburgu – powiedział Robert Więckowski, prezes zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa.

PSG i Gasnetz Hamburg określiły w liście obszary współpracy w zakresie wodoru, do których zalicza się m.in. bilansowanie sieci, jakość gazu, bezpieczeństwo dostaw czy też wymiana informacji na temat ram regulacyjnych.

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

źródło: PSG

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE