Kraje członkowskie, eksporterzy na europejski rynek i firmy dostały dodatkowe 12 miesięcy, by w tym czasie zacząć stopniowo wdrażać EUDR. Komisja Europejska odpowiedziała w ten sposób na wezwanie przedsiębiorstw z całego świata.

Reklama

Czas na przygotowanie się do nowych realiów w zakresie gospodarki leśnej został wydłużony do 30 grudnia 2025 r. w odniesieniu do dużych przedsiębiorstw i do 30 czerwca 2026 r. dla mikro i małych przedsiębiorstw.

Odświeżony EUDR

EUDR to unijne rozporządzenie, którego celem jest ograniczenie wprowadzania na rynek produktów z obszarów, które podlegają wylesianiu. Dotyczy to zarówno importu, jak i eksportu. Dokument nakłada obowiązek wdrożenia systemu należytej staranności. Powstał specjalny system mający służyć gromadzeniu tych informacji.

2 października Komisja Europejska opublikowała dodatkowe wytyczne i wzmocnione ramy współpracy dla unijnego rozporządzenia w sprawie wylesiania. Wytyczne mają sprawić, że stosowanie przepisów stanie się jaśniejsze dla przedsiębiorstw i organów je egzekwujących.


Konferencja Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie


Wydłużenie terminu to odpowiedź na wątpliwości zgłaszane przez międzynarodowych partnerów podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. Zauważono, że nawet w samej Europie obecnie stan przygotowań jest nierównomierny. Przykładowo – 7 państw członkowskich UE nadal nie wyznaczyło organów, które byłyby odpowiedzialne za kontrolowanie i egzekwowanie zgodności z tymi przepisami. Polska jest jednym z nich.

EUDR będzie na tyle silnie wpływać na podmioty z wielu różnych sektorów, że wydłużenie terminu w ocenie Komisji Europejskiej może skutecznie ułatwić im wprowadzenie zmiany. Jak podkreśla KE – przedłużenie nie oznacza podważenia istotności tego dokumentu.

Nowe wytyczne

W dodatkowych wytycznych pojawiło się 11 rozdziałów dotyczących kwestii takich jak wymogi legalności, ramy czasowe stosowania czy kwestia wdrażania w rolnictwie. Przedstawiono także zasady klasyfikacji państw jako obarczonych niskim, standardowym lub wysokim ryzykiem w zakresie wylesiania. Większość krajów świata w świetle tych kategorii zostanie uznana za obarczone niskim ryzykiem.


Czytaj też: Będzie zakaz spalania trociny i zrębki na cele energetyczne? Co to oznacza dla branży drzewnej?


W ramach strategicznych ram współpracy międzynarodowej określono pięć priorytetowych obszarów działania. Ich elementem jest m.in. wsparcie dla drobnych producentów rolnych. Zawierają one także osiem kluczowych zasad, wśród których pojawia się podejście skoncentrowane na prawach człowieka.

Dedykowany EUDR system informatyczny ma zostać uruchomiony w ostatnich miesiącach bieżącego roku. Powstaje cała infrastruktura dedykowana dla tego przedsięwzięcia. Obejmuje ona stworzenie punktu wsparcia, stworzenie filmów instruktażowych i szkolenia.

Biomasa i paliwa alternatywne. Czytaj w internecie

Zdjęcie: Freepik/YuliiaKa

Źródło: Komisja Europejska

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE