W ciepłych krajach produkcja biogazu jest o wiele łatwiejsza niż w miejscach, gdzie podtrzymanie procesu fermentacyjnego wymaga monitorowania temperatury. Z tego powodu w Afryce ten rodzaj OZE zyskał ogromną popularność. Teraz rząd Zimbabwe podejmuje starania, by upowszechnić go jeszcze bardziej. Ma w tym pomóc przenośny zbiornik na biogaz.

Reklama

Koncepcja przenoszenia biogazu w zbiornikach już istnieje. Urząd Regulacji Energetyki Zimbabwe (Zera) chce jednak sprawić, by było to bardziej ekonomicznie opłacalne oraz zagwarantować bezpieczeństwo użytkownikom.

Korzyści społeczne i gospodarcze

Badania nad metodą efektywnego i bezpiecznego transportu biogazu na małą skalę mają potrwać 2 lata. Nieduże, przenośne pojemniki mają przyczynić się do komercjalizacji rozwiązań z zakresu biogazu i biometanu.


9. Kongres Biogazu


– Koszt badań może wynieść około 40 000 dolarów. W toku prac mogą nastąpić postępy, które wymusza finansowanie innych aspektów projektu – mówi Victor Sibanda, inżynier ds. efektywności energetycznej z Zery.

Niejednokrotnie bywa tak, że jedni mają biogazu w nadmiarze, podczas gdy inni nie maja do niego dostępu. Stworzenie nowoczesnej, bezpiecznej i opłacalnej metody przenoszenia go, pozwoliłoby uregulować tę sytuację. Więcej osób miałoby dostęp do OZE w codziennym życiu, a jednocześnie mógłby powstać nowy rynek i potencjał zarobkowy dla właścicieli komór fermentacyjnych.

Zbiornik na biogaz w małej skali

– Próbujemy skupić się na aspektach bezpieczeństwa. Jeśli projekt zostanie wykonany niewłaściwie, to może zaszkodzić ludziom – zauważa Sibanda.


Czytaj też: Na kolejnej stacji w Finlandii można już tankować biogaz


Obecnie stosowane rozwiązania wykorzystują obszerne torby, które mogą być trudne do transportu. Projektowane pojemniki mają być mniejsze i bardziej poręczne.

– Przewidujemy, że projekt zakończy się w ciągu najbliższych dwóch lat, tak aby do końca 2025 roku wypracować pewne rozwiązania i sprawdzić możliwość pakowania biogazu w mniejsze, niezbyt obszerne pojemniki – tłumaczy inżynier z Zery.

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

Zdjęcie: Zera

Źródło: Zimbabwe Independent

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE