Od 16 października osoby fizyczne, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mogą korzystać z programu „EKOkredyt Prosument II” i ubiegać się o wsparcie do instalacji źródeł ciepła m.in. opalanych biomasą. Program oferuje bardziej korzystne warunki niż jego poprzednik. Bank Ochrony Środowiska ma do dyspozycji do 40 mln złotych.
Tekst: opr. Beata Klimczak
Zdjęcie: Pixabay.com
***
AKTUALIZACJA
Jak podaje portal gramwzielone.pl, BOŚ przyjmuje już tylko wnioski na listę rezerwowych.
***
W nowym „Prosumencie” wprowadzono korzystne zmiany:
inwestycja w instalację grzewczą nie jest już ograniczona wymogiem powiązania jej z urządzeniami służącymi do produkcji energii elektrycznej, a wniosek o kredyt wraz z dokumentami złożyć może.. instalator.
Może być ciepło bez prądu
Uruchomiony w październiku 2017 „EKOkredyt Prosument II” skierowany jest do osób fizycznych posiadających prawo do dysponowania budynkiem mieszkalnym, wspólnot mieszkaniowych oraz spółdzielni mieszkaniowych zarządzających budynkami mieszkalnymi wielorodzinnymi.
Wyraźną zmianą na korzyść w stosunku do EKOkredytu Prosument (wcześniejszej edycji) jest fakt, że teraz można sfinansować założenie pompy ciepła, kolektorów słonecznych lub kotła na biomasę niekoniecznie w parze z instalacją elektryczną. We wcześniejszej edycji wymogiem było uzupełnienie instalacji, np. pompy ciepła w panele fotowoltaiczne.
Nowa rola instalatora
Kolejną korzystną zmianą dla potencjalnych beneficjentów Programu jest to, że instalator może pomóc swojemu klientowi skompletować i wypełnić niezbędne dokumenty wymagane do wniosku na EKOkredyt Prosument II. Może też w imieniu klienta złożyć kompletny wniosek o kredyt pod warunkiem udzielenia mu pełnomocnictwa (z poświadczeniem notarialnym). Możliwe jest także udzielenie instalatorowi pełnomocnictwa w placówce Banku Ochrony Środowiska.
Za kredyt prowizja, od dotacji podatek Prosumenci, którzy chcą skorzystać z dofinansowania – kredytu i dotacji (łącznie do 100 proc. kosztów kwalifikowanych), mogą dokonywać zakupu i montażu następujących małych i mikroinstalacji odnawialnych źródeł dla produkcji energii elektrycznej i cieplnej:
- źródła ciepła opalane biomasą – o zainstalowanej mocy cieplnej do 300 kWt,
- pompy ciepła – o zainstalowanej mocy cieplnej do 300 kWt,
- kolektory słoneczne – o zainstalowanej mocy cieplnej do 300 kWt,
- systemy fotowoltaiczne – o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40 kWp,
- małe elektrownie wiatrowe – o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40 kWe,
- mikrokogeneracja – o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40 kWe.
Dotacja do źródeł ciepła wynosi 15 proc., a do źródeł energii elektrycznej – 30 proc. Całość dofinansowania może wynieść łącznie 100 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji. Oprocentowanie kredytu wynosi 1 proc. w skali roku. Pamiętać trzeba, że BOŚ pobiera również prowizje za skorzystanie z kredytu wysokości 1,5 proc. rocznie. Od kwoty dotacji nie pobiera się opłat i prowizji. Trzeba jednak zapłacić podatek dochodowy.
Warunki do spełnienia
Warto przypomnieć, że montowane urządzenia muszą być fabrycznie nowe. Wymagana jest rękojmia wykonawcy w okresie 3 lat od uruchomienia instalacji oraz gwarancja producentów głównych urządzeń na okres nie krótszy niż 5 lat. Montażu urządzeń dokonać może jedynie osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje.