PKN Orlen oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju uruchomiły program NEON na innowacyjne projekty badawczo-rozwojowe, także z wykorzystaniem biomasy. Najlepsze prace mają być wykorzystane przez koncern, wspierając jego zrównoważony rozwój.

Reklama

Program NEON z budżetem 200 mln zł przewiduje cztery edycje konkursowe: po dwie w 2022 r. i 2023 r. W tym roku będą one dotyczyły obszarów „Biomasa” oraz „Gospodarka Obiegu Zamkniętego”, natomiast w 2023 r. „Dekarbonizacja” i „Przemysł 4.0”.

Trwająca edycja na projekty związane z produkcją ekologicznej biomasy z roślin obejmuje trzy wyzwania: biologicznych i biochemicznych technologii otrzymywania wodoru, systemów produkcji i selekcji biomasy z wykorzystaniem offset CO2 oraz technologii produkcji biokomponentów zaawansowanych. Konkurs kierowany jest do konsorcjów jednostek naukowych i naukowo-przemysłowych, konsorcjów przemysłowych albo naukowych, a także jednostek naukowych i przedsiębiorstw działających samodzielnie.

Projekt NEON

Zwycięskie projekty będą wykorzystane przez PKN Orlen – koncern od lat rozwija produkcję nowoczesnych biopaliw, a kolejne inwestycje, także te dotyczące biomasy, mają firmie pozwolić stać się nowoczesną biorafinerią. Wyzwanie związane z otrzymywaniem wodoru ma pozwolić na opracowanie nowych technologii do produkcji wodoru o zerowym lub możliwie najniższym śladzie węglowym w procesie przetwarzania biomasy rolno-spożywczej.

Znane technologie wytwarzania „zielonego” wodoru są dziś nieefektywne i nieopłacalne. – Oczekujemy, że złożone do konkursu wnioski będą uwzględniać również oczyszczanie wodoru wraz ze wskazaniem kierunków jego zagospodarowania – mówi Renata Kaszewska-Mika z NCBiR.


GDZIE KUPIĆ DOBRY PELLET? SPRAWDŹ NA NASZEJ MAPIE!


Z kolei zagadnienie „Systemy produkcji i selekcji biomasy z wykorzystaniem offset CO2” odnosi się do polityki klimatycznej Unii Europejskiej, która wymaga coraz większego udziału surowców i komponentów pochodzenia biologicznego dla przemysłu paliwowego, chemicznego czy sektora energii. Obecne regulacje wykluczają surowce roślinne konkurujące z żywnością, biomasa może więc być rozwiązaniem dla rafinerii, pod kilkoma warunkami: jej uprawy nie mogą zakłócać równowagi ekologicznej, co oznacza wykorzystanie słabszych jakościowo gruntów, a także zminimalizowanie nawożenia i wykorzystania wody.

Jednocześnie liczba takich upraw powinna być na tyle duża, by zapewnić surowiec biomasowy w skali przemysłowej.

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Tekst: Redakcja
Zdjęcie: Shutterstock
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE