Dodatkowe pieniądze w programie „Mój Prąd”

dofinansowanie do fotowoltaiki

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dokłada do programu „Mój Prąd” 100 mln zł. Nie kończy też przyjmowania wniosków 18 grudnia br., jak to planowano, ale pozostawia tę kwestię otwartą.


REKLAMA


Program Mój prąd – pula wyczerpana

W programie „Mój Prąd” już wyczerpano miliardową pulę dotacji na mikroinstalacje fotowoltaiczne. Ale jest dobra wiadomość. NFOŚiGW nie zamyka naboru. I dokłada kolejne 100 mln zł na inwestycje w produkcję energii elektrycznej z prosumenckich instalacji PV o mocy 2-10 kW.

Mój Prąd
MP dod budzet

 – Nie dziwi nas ogromne zainteresowanie fotowoltaiką i lawina wniosków o dotacje do 5 tys. zł. Cieszy mnie, że rośnie świadomość naszego społeczeństwa, że ekologia po prostu się opłaca. Korzystanie z własnego prądu, produkowanego ze słońca, przekłada się na oszczędności w portfelu, ale są to też wymierne korzyści dla środowiska. Inwestycje w odnawialne źródło energii w ramach „Mojego Prądu” przyczynią się do redukcji CO2 aż o 1 000 000 000 kg/rok – mówi minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

6 listopada do NFOŚiGW wpłynął 200-tysięczny wniosek, który wyczerpał miliardowy budżet „Mojego Prądu”.

– Łączna moc instalacji ze złożonych wniosków da 1,2 GW, które rocznie wyprodukują ok. 1200 GWh/rok energii elektrycznej. Porównując ten wynik do mocy 3,77 MW największej polskiej farmy fotowoltaicznej (w gminie Czernikowo koło Torunia), „Mój Prąd” sfinansuje ponad 300 takich inwestycji – zaznacza pełnomocnik rządu ds. OZE, wiceminister Ireneusz Zyska.

Dodatkowe 100 mln zł

– Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych wnioskodawców i wywiązując się z obietnicy zakończenia naboru dopiero za nieco ponad miesiąc, zdecydowaliśmy wspólnie z Ministerstwem Klimatu i Środowiska o zwiększeniu puli dostępnych środków w „Moim Prądzie”. Dodatkowe 100 mln zł, to szansa dla kolejnych 20 tys. osób – dodaje wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski.

Druga dobra wiadomość dla osób zainteresowanych inwestycją w produkcję własnego prądu to ta, że program będzie kontynuowany w 2021 r. Ma być jeszcze dostępniejszy.

Program Mój Prąd to jeden z największych w Europie programów finansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych dla osób fizycznych. Osób, które wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby. Wystartował w połowie 2019 roku. Warunkiem skorzystania jest umowa kompleksowa. Reguluje kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej z wytworzonej mikroinstalacji.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:


Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źródło: NFOŚiGW
Zdjęcie: shutterstock

This post is also available in: polski

bem