Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dokłada do programu „Mój Prąd” 100 mln zł. Nie kończy też przyjmowania wniosków 18 grudnia br., jak to planowano, ale pozostawia tę kwestię otwartą.


REKLAMA

Reklama

Program Mój prąd – pula wyczerpana

W programie „Mój Prąd” już wyczerpano miliardową pulę dotacji na mikroinstalacje fotowoltaiczne. Ale jest dobra wiadomość. NFOŚiGW nie zamyka naboru. I dokłada kolejne 100 mln zł na inwestycje w produkcję energii elektrycznej z prosumenckich instalacji PV o mocy 2-10 kW.

Mój Prąd
MP dod budzet

 – Nie dziwi nas ogromne zainteresowanie fotowoltaiką i lawina wniosków o dotacje do 5 tys. zł. Cieszy mnie, że rośnie świadomość naszego społeczeństwa, że ekologia po prostu się opłaca. Korzystanie z własnego prądu, produkowanego ze słońca, przekłada się na oszczędności w portfelu, ale są to też wymierne korzyści dla środowiska. Inwestycje w odnawialne źródło energii w ramach „Mojego Prądu” przyczynią się do redukcji CO2 aż o 1 000 000 000 kg/rok – mówi minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

6 listopada do NFOŚiGW wpłynął 200-tysięczny wniosek, który wyczerpał miliardowy budżet „Mojego Prądu”.

– Łączna moc instalacji ze złożonych wniosków da 1,2 GW, które rocznie wyprodukują ok. 1200 GWh/rok energii elektrycznej. Porównując ten wynik do mocy 3,77 MW największej polskiej farmy fotowoltaicznej (w gminie Czernikowo koło Torunia), „Mój Prąd” sfinansuje ponad 300 takich inwestycji – zaznacza pełnomocnik rządu ds. OZE, wiceminister Ireneusz Zyska.

Dodatkowe 100 mln zł

– Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych wnioskodawców i wywiązując się z obietnicy zakończenia naboru dopiero za nieco ponad miesiąc, zdecydowaliśmy wspólnie z Ministerstwem Klimatu i Środowiska o zwiększeniu puli dostępnych środków w „Moim Prądzie”. Dodatkowe 100 mln zł, to szansa dla kolejnych 20 tys. osób – dodaje wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski.

Druga dobra wiadomość dla osób zainteresowanych inwestycją w produkcję własnego prądu to ta, że program będzie kontynuowany w 2021 r. Ma być jeszcze dostępniejszy.

Program Mój Prąd to jeden z największych w Europie programów finansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych dla osób fizycznych. Osób, które wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby. Wystartował w połowie 2019 roku. Warunkiem skorzystania jest umowa kompleksowa. Reguluje kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej z wytworzonej mikroinstalacji.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:


Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źródło: NFOŚiGW
Zdjęcie: shutterstock
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE