Najnowsza inwestycja OZE powstanie na terenie Żuław Wiślanych. Skala przedsięwzięcia jest potężna, bo będzie to największa produkcja wodoru w formacie „onshore”, jaka dotąd powstała na terenie Europy Środkowo-Wschodniej.
Planowana produkcja wodoru zajmie spory obszar. Poszczególne elementy instalacji zostaną rozproszone na terenie kilku gmin w rejonie Żuław Wiślanych. Cały park OZE będzie składał się z kilku elementów. Aż 1000 ha zostanie przeznaczonych na budowę farmy solarnej, poza tym powstanie 55 turbin w ramach farmy wiatrowej. Inwestycję uzupełni elektrolizer służący do produkcji wodoru z tej hybrydowej instalacji. Poza nim na Żuławach mają być rozlokowane także magazyny energii.
Żuławy Wiślane – idealna lokalizacja
Wybór lokalizacji wytwórni wodoru nie jest przypadkowy. Budowa elektrowni wiatrowej na morzu jest znacznie bardziej kosztownym przedsięwzięciem, niż tworzenie takiego samego typu instalacji na lądzie. Zwykle morskie wiatraki zwracają się jednak jako inwestycja, bo warunki na wodzie poprawiają skuteczność wytwarzania energii z ich pomocą.
Inwestycja na Żuławach Wiślanych ma okazać się atrakcyjną instalacją lądową, ponieważ jest to obszar o odpowiedniej intensywności wiatrów i bardzo dobrym ukształtowaniu powierzchni. Prawie cały ten obręb to równina, której tereny w niewielkim stopniu wznoszą się nad poziom morza.
Czytaj też: Dawna kopalnia węgla stanie się wielkoskalowym obiektem OZE w Wielkopolsce
Produkcja wodoru i ambitny plan OZE
Panele fotowoltaiczne mają wygenerować moc około 800 MW, czyli czterokrotnie więcej niż największa tego typu instalacja w Polsce, znajdująca się w Zawartowie. Wiatraki będą wytwarzać blisko 400 MW mocy. Przechwycenie energii odbędzie się poprzez generowanie ciepła i zielonego wodoru.
Ocenia się, że koszt wytworzenia energii w tej instalacji będzie 2,5-3 razy mniejszy, niż w przypadku produkowania jej z węgla. Wygenerowane tam ciepło popłynie do Trójmiasta.
Obiecująca inwestycja
Docelowa ilość energii pochodzącej z całej instalacji ma wynosić około 2,2 mln MWh rocznie. Jej szacowany koszt to 1,28 mld euro.
Wiatraki mają być wykonane z materiałów, które w 90% nadają się do utylizacji. Ponadto wystarczy 7 miesięcy ich pracy, by wytworzyć więcej energii, niż zużyto do ich produkcji. Do tej pory udało się zakontraktować obszar, gdzie część z nich zostanie wybudowana. Ustalono także lokalizację dla farmy fotowoltaicznej. Inwestycję obsługuje Green Capital, firma jest na etapie planowania i opracowywania strategii logistycznej.
Biomasa w ciepłownictwie i energetyce:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Zdjęcie: pixabay
Źródło: gramwzielone.pl