Produkcja stali bez emisji CO2? To możliwe! W szwedzkim Luleå ruszyła właśnie budowa fabryki. To wspólna inicjatywa górniczo-wydobywczego LKAB, producenta stali SSAB i głównego dostawcy energii Vattenfall wraz ze Szwedzką Agencją Energetyczną.

Reklama

Produkcja stali bez emisji CO2?

Zapoczątkowany w 2016 roku projekt HYBRIT ma na celu stworzenie pierwszej na świecie fabryki stali, która wykorzystywać będzie nie węgiel, a wodór otrzymywany z nadwyżek energii odnawialnej. Produktem ubocznym ma być nie CO2, a… woda.

W Luleå w Szwecji oficjalnie rozpoczęto budowę.W uroczystości udział wzięli m.in. premier Szwecji Stefana Löfven oraz wicepremier i minister ds. międzynarodowej współpracy rozwojowej i klimatu Isabellę Lövin wraz z przedstawicielami trzech firm i Szwedzkiej Agencji Energetycznej.

Zgodnie z planem fabryka powinna być gotowa do 2020 roku.

Mniej CO2 dzięki energii odnawialnej

Finlandia i Szwecja mają znaczący udział w wydobyciu, hutnictwie żelaza i stali, a technologia HYBRIT może obniżyć całkowitą emisję CO2 o około siedem procent, a w samej Szwecji o około 10 procent.

Wodór będzie pochodził z istniejących już elektrowni wodnych, ale także z gigantycznej farmy wiatrowej, która powstanie w północnej części Szwecji.

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj najnowszy numer Magazynu Biomasa”!

 

Więcej na ten temat: bioenergyinternational.com
Zdjęcie: pixabay.com
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE