Produkcja amoniaku w holenderskim zakładzie Yara będzie odbywać się przy jednoczesnym wychwytywaniu i skraplaniu dwutlenku węgla powstałego jako efekt uboczny procesów przemysłowych. Dzięki temu nawozy wytwarzane w tym przedsiębiorstwie staną się zeroemisyjne. Instalacja rozpocznie pracę już w 2026 r.
Technologia w służbie dekarbonizacji
Instalacja wychwytu i skraplania CO2 powstanie przy zakładzie Yara produkującym amoniak w Sluiskil, w Holandii. Zakład wytwarzający nawozy funkcjonuje już od prawie stu lat, a już niedługo swoją pracę będzie kontynuował nie generując przy tym śladu węglowego. Podpisano już kontrakt z firmą Linde Engineering, która dostarczy nową technologię.
Zarejestruj się na Kongres Carbon Capture
Według założeń, każdego roku instalacja ma wychwytywać 800 tys. t dwutlenku węgla. Po skropleniu, CO2 zostanie przetransportowany statkami do miejsca składowania na Morzu Północnym u wybrzeży Norwegii. To oznacza, że kolejny zakład przemysłowy włącza się w pierwsze międzynarodowe przedsięwzięcie z zakresu CCS.
– Współpraca z Yara potwierdza wiodącą pozycję Linde Engineering pod względem technologii i know-how w zakresie wykonawstwa projektów o tej skali. Jest to również kluczowy krok na drodze do zerowej emisji netto dla przemysłu nawozowego. HUBy CO2, które transportują ciekły dwutlenek węgla na statki w celu sekwestracji, stanowią atut europejskiej strategii dekarbonizacji, a to tylko jeden z zakładów, które planują przyłączyć się do przedsięwzięcia – skomentował Juergen Nowicki, wiceprezes wykonawczy Linde plc i dyrektor generalny Linde Engineering.
Schemat funkcjonowania instalacji
Przygotowanie CO2 do transportu będzie odbywać się wieloetapowo. Wychwycony gaz zostanie kolejno: sprężony, wysuszony i upłynniony, a wszystko to przy użyciu czynnika chłodniczego. Na terenie zakładu powstaną specjalne zbiorniki o pojemności 15 000 m3, służące jako wstępne magazyny dwutlenku węgla. W dłuższej perspektywie transport do portu morskiego ma się odbywać za pomocą gazociągów, jednak na ten moment możliwy jest jedynie przewóz drogą lądową.
Czytaj też: Holcim wyda dwa miliardy złotych, by każdego roku na Kujawach wychwytywać 1 mln t CO2
Wybór właśnie tego zakładu Yara jest na swój sposób symboliczny. Rozpoczął on swoje funkcjonowanie jeszcze w 1929 r. i stanowi największy obiekt przemysłowy o takim profilu działalności w Europie. Każdego roku wydostaje się z niego 3,2 mln t dwutlenku węgla, z czego około 1,4 mln t ma potencjał, by być zastosowane w obszarze CCU. Taki wychwycony gaz można by użyć do celów spożywczych czy do przyspieszenia wzrostu roślin w szklarniach.
Biomasa i paliwa alternatywne. Czytaj w internecie
Zdjęcie: Freepik/usertrmk
Źródło: Linde Engineering
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE