WELTEC BIOPOWER ukończył instalację biometanu dla Altho, francuskiego producenta chipsów ziemniaczanych. Około 200 m3/h biometanu powstaje z odpadów produkcyjnych i osadów pochodzących z własnej oczyszczalni ścieków. Odpowiada to zużyciu gazu w mieście o populacji 5 tys. osób.

Od ponad roku Francja promuje zakładanie instalacji biometanu. Pakiet działań wdrożony przez rząd zapewnia, że ​​projekty mogą być realizowane szybko i przy minimalnej biurokracji.

Reklama

– Altho, poprzez spółkę zależną Sober, która prowadzi biogazownię, aktywnie uczestniczy w recyklingu. I wytwarza zieloną energię z odpadów. Ponadto przyczyniamy się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych – mówi Christophe Chrétien, dyrektor biogazowni SOBER.

Produkcja chipsów daje 22 tys. ton resztek i szlamów rocznie. To resztki ziemniaków i skrobi, a także inne odpady produkcyjne stanowią około połowy substratu. Reszta składa się z osadu z procesu mycia.


Wszystko, co musisz wiedzieć o biogazie. Kliknij i sprawdź!


Stałe i płynne resztki są tłuczone i rozdrabniane. Po tej obróbce mieszaninę wprowadza się do komory fermentacyjnej ze stali nierdzewnej. Pofermentator jest ostatnim krokiem w cyklu materiałowym. Następnie fermentat jest sprzedawany lokalnym rolnikom, którzy używają go jako nawozu wysokiej jakości.

Aby kondycjonować biogaz, firma WELTEC BIOPOWER zintegrowała technologię membranową w kompaktowym pojemniku.

– W pojemniku surowy gaz przechodzi przez specjalne membrany, które oddzielają go od dwutlenku węgla, pary i innych składników. Trzystopniowy rozdział zmniejsza poślizg metanu do mniej niż 0,5 procent – mówi Alain Priser, odpowiedzialny za działalność firmy WELTEC we Francji

Inną ważną zaletą jest to, że dzięki sprężaniu w górę, metan ma dokładnie takie ciśnienie, jakie jest potrzebne, aby można go było wprowadzić do sieci gazu ziemnego bez dalszego sprężania. Separacja odbywa się w temperaturze otoczenia i bez użycia chemikaliów.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo!

Źródło: WELTEC BIOPOWER
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE