W oczyszczalni w Kościanie od miesiąca funkcjonuje instalacja kogeneracyjna i przez ten czas wyprodukowała ponad 88 000 kilowatogodzin zielonej energii elektrycznej z biogazu. Wykonawcą instalacji jest firma TEDOM Poland.
Energia z biogazu
Na terenie kościańskiej oczyszczalni od 2019 r. funkcjonuje instalacja biogazowa wraz z dwiema wydzielonymi komorami fermentacyjnym i zbiornikiem biogazu.
Dotychczas Wodociągi Kościańskie część uzyskanego podczas oczyszczania ścieków biogazu wykorzystywały do wytworzenia energii cieplnej na potrzeby procesu technologicznego oraz do ogrzewania budynków w zakładzie. W 2021 roku kościańska oczyszczalnia wyprodukowała 441 226 metrów sześciennych biogazu, z których na ogrzewanie i potrzeby technologiczne zużyto 80 422 metrów sześciennych, w związku tym podjęto decyzję o konieczności zagospodarowania nadwyżki.
Zarejestruj się na Kongres Biometanu!
Kogeneracja to skojarzona produkcja energii. Dzięki temu podczas spalania biogazu będziemy mogli wytwarzać równocześnie energię elektryczną i cieplną – mówi Dawid Borkowski, prezes Wodociągów Kościańskich. – Wytworzony w ten sposób prąd będzie wykorzystywany w procesie technologicznym oczyszczania ścieków, co pozwoli zaspokoić obecne zapotrzebowanie obiektu na energię elektryczną w kilkudziesięciu procentach.
Budowę instalacji kogeneracyjnej wartej blisko 3 miliony złotych sfinalizowano grudniu w 2023 roku.
Czytaj też: Produkcja biogazu w oczyszczalni ścieków
Biogaz – zielona energia, większe oszczędności
Decyzja o wykorzystaniu nadwyżki biogazu do produkcji prądu wygeneruje znaczące oszczędności dla zakładu i zwiększy udział OZE w produkcji energii na terenie kościańskiej oczyszczalni. Od września 2023 roku spółka korzysta również z instalacji fotowoltaicznych, które łącznie mogą wyprodukować w ciągu 25 lat ponad 2 tysiące megawatogodzin energii elektrycznej.
Przy obecnych kosztach energii elektrycznej nakłady zwrócą się w kilkanaście miesięcy. Dzięki kogeneracji i panelom fotowoltaicznym ilość kupowanej energii elektrycznej na potrzeby oczyszczalni ścieków spadnie o około połowę. Około pięćdziesiąt procent zapotrzebowania obiektu pokryją nasze odnawialne źródła energii mówi Dawid Borkowski, prezes miejskiej spółki Wodociągi Kościańskie.
88 000 kilowatogodzin energii elektrycznej w miesiąc
Instalacja kogeneracyjna w Kościanie pracuje od miesiąca. Do tej pory wyprodukowała ponad 88 000 kilowatogodzin energii elektrycznej.
To kolejny, udany przykład wykorzystania w Kościanie odnawialnych źródeł energii (…) Obniżamy w ten sposób koszty funkcjonowania i dbamy o środowisko naturalne – mówi Piotr Ruszkiewicz, burmistrz Kościana.
Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!
źródło: koscian.pl
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE