Zapotrzebowanie na specjalistów rośnie. Praca w OZE staje się globalnym trendem, a liczba stanowisk w tym obszarze będzie już tylko rosnąć. Potwierdza to raport IRENA – Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej.

Reklama

Świetlana przyszłość dla energetyków

Wartość inwestycji w energię odnawialną wzrosła o 43% z 348 miliardów dolarów w 2020 r. do 499 miliardów dolarów w 2022 r. Widać więc wyraźne zwiększenie zainteresowania tym sektorem, a tak duże nakłady finansowe wymagają sztabu specjalistów gotowych do projektowania, realizacji, doradztwa i wsparcia na wielu innych poziomach w zakresie tworzenia i operowania instalacjami. Z tego powodu liczba miejsc pracy na całym świecie wzrosła z 7,3 mln w 2012 r. do 13,7 mln w 2022 r.


Czytaj też: Czego potrzeba, by wdrożyć wychwytywanie dwutlenku węgla na szerszą skalę?


Praca w OZE także dla kobiet

Z raportu wynika, że ​​w sektorze energii słonecznej zatrudnionych jest więcej kobiet niż w innych obszarach OZE. To aż 40% stanowisk pełnoetatowych i prawie dwukrotnie więcej niż w energetyce wiatrowej (21% etatów) oraz w sektorze naftowo-gazowym (22% etatów).

Kobiety, młodzież i mniejszości są nadal niedostatecznie reprezentowane na stanowiskach pracy związanych z energią odnawialną, dlatego IRENA stwierdza, że ​​potrzebna jest edukacja, szkolenia i równy dostęp do ścieżek kariery w „historycznie zdominowanej przez mężczyzn branży energetycznej”.

Agencja dodała, że ​​płace, bezpieczeństwo pracy, bezpieczeństwo i higiena pracy oraz prawa w pracy również „wymagają większej uwagi”.


Czytaj też: Wiatr to kopalnia możliwości. Górnicy zmieniają branżę na OZE


Dalszy rozwój jest pewny

Jak przewiduje raport, w nadchodzących latach i dziesięcioleciach w sektorze energii odnawialnej powstaną „miliony dodatkowych miejsc pracy”, ale będą musiały temu towarzyszyć środki obejmujące przekwalifikowanie pracowników z branż paliw kopalnych.

Spadające koszty technologii i polityk w zakresie energii odnawialnej mające na celu przyspieszenie odchodzenia od paliw kopalnych, które przyczyniają się do globalnego ocieplenia i kryzysu klimatycznego, napędzają przyjęcie energii odnawialnej. Postęp pozostaje jednak „wysoce niewystarczający”.

Aby osiągnąć transformację energetyczną w sposób umożliwiający ludzkości spełnienie „pilnych priorytetów klimatycznych i środowiskowych”, stwierdziła IRENA, potrzebne byłyby znacznie przyspieszone inwestycje i instalacje.

Więcej informacji zawarto w raporcie: IRENA.

Zdjęcie: freepik

Źródło: IRENA

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE